Belföld

Folytatódik a kereskedelmi háború Zágrábbal

Diplomáciai jegyzékküldést és a zágrábi magyar nagykövet bekéretését követelte írásban a horvát kormánytól Bozidar Pankretic horvát mezőgazdasági és erdészeti miniszter - írta hétvégi számában a Vecernji list című zágrábi újság.

A legnagyobb példányszámú horvát napilap szerint Pankreticet
feldühítették a magyar vámemelési intézkedések és követeli, hogy Zágráb hasonló ellenintézkedésekkel válaszoljon. Tájékoztatta erről a horvát külügyminisztériumot és a pénzügyminisztériumot is – írta a Vecernji list.


Kereskedelmi hadüzenet


Magyarország a héten Zágráb korábbi húsimport korlátozásai miatt jelentősen megnövelte több horvát árucikk behozatali vámját, felfüggesztve ezzel a magyar-horvát szabadkereskedelmi egyezmény egyes részeit és – zágrábi értelmezés szerint – így kereskedelmi hadüzenetet intézett Horvátországhoz. Pankretic hangsúlyozta, hogy a magyar döntés ellentétben áll a CEFTA-megállapodással is, és szerinte Zágrábnak a két ország közötti sürgős tárgyalásokon követelnie kell Budapesttől a vámemelés azonnali eltörlését – közölte a Vecernji list.


Az új kormányra marad a békekötés? 


A „békeszerződést” már mindenképpen az új horvát kormánynak kell aláírnia, ha a távozóban levő régi kormány a jövő csütörtöki utolsó üléséig elfogadja mezőgazdasági minisztere erélyes követelését – olvasható a Vecernji listben. A lap közölte a horvát külügyminisztérium szóvivőjének nyilatkozatát, mely szerint a külügyi tárca csak közvetíthet a teljes egészében a mezőgazdasági minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésben és felsorolta, hogy Magyarország a horvát szardella konzervek, levesporok, műtrágya, hullámpapír és kartontermékek,
fafoglalatos ülőkék, fajanszlapok, üvegpalackok és tégelyek,
valamint a szigetelt huzalok behozatali vámját emelte, Zágráb pedig hasonlóképpen magas behozatali vámokat vethetne ki az alábbi magyar termékekre: élő szarvasmarha, szőlőcukor, ásványvíz, csokoládé, cukorka és sajtok.


Az első kilenc hónap


Idén, az év első kilenc hónapjában Horvátország 60,1 millió
dollár értékben exportált Magyarországra, importja pedig 314 millió dollár volt. Mivel a magyar vámemelés a horvát kivitel 22 százalékát képező árucikkekre vonatkozik, Zágráb ellenintézkedésül a kivitelénél több mint ötször nagyobb magyarországi importja 22 százalékát képező árucikkekre vetne ki magas behozatali vámot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik