A szeminárium három jelentős társadalompolitikai szakterület (egészségügy, szociálpolitika és foglalkoztatáspolitika) azon kérdéseit és dilemmáit kívánja felvetni, amelyek a tantárgy előadásain megismert elemzési eszközök segítségével kiválóan boncolhatók.
A vizsgálódás során nem elsősorban a konkrét hazai gyakorlat és jogi szabályozás kerül előtérbe, hanem a szabályozás, a finanszírozás és az ellátások logikai struktúrája, ésszerűsége (vagy annak hiánya). Azokra a jelenségekre, eszközökre kívánunk összpontosítani, amelyek a törzsanyagban szereplő értelmezési keretben új megközelítést tesznek lehetővé, és újabb felvetéseket vagy javaslatokat eredményeznek. A szeminárium célja, hogy begyakoroltassa a policy-javaslatok elemzéséhez nélkülözhetetlen érvanyag-termelést: nem a minden kétség kizáróan legjobb megoldás megtalálása érdekes számunkra, hanem a folyamatosan hömpölygő vita és az abban megfogalmazódó érvek helytálló volta.
Ajánlott irodalom:
J. E. Stiglitz: A kormányzati szektor gazdaságtana 14. fejezet, KJK, Budapest, 2000
Sen, A.: A jövedelemelosztás etikai kérdései: Nemzeti és nemzetközi szinten, in: Csaba Iván – Tóth István György (szerk): A jóléti állam politikai gazdaságtana, Osiris, Budapest, 1999. 195-218. o.
Atkinson, A. B.: Munkaösztönzők, in: Csaba Iván – Tóth István György (szerk): A jóléti állam politikai gazdaságtana, Osiris, Budapest, 1999. 165-194. o.
Galasi P.-Nagy Gy.: Járadékjogosultsági időtartam és elhelyezkedés, Közgazdasági Szemle, 2002. február
Köllő J.: Hozzászólás az elmaradt minimálbér vitához, Közgazdasági Szemle, 2001. december
Orosz Éva: Egészségügyi rendszerek és reformtörekvések, Politikai Tanulmányok Intézete Alapítvány, Budapest, 1992
Kornai János: Az egészségügy reformjáról, Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Budapest, 1998
Egészségügy Magyarországon (Szerk.: Glatz Ferenc) Magyarország az ezredfordulón, Stratégiai kutatások a MTA-n (Programvezető: Vizi E. Szilveszter), MTA Budapest, 2001.
Egészségügyi Gazdasági Szemle (megjelenik kéthavonta) Fuchs, VR: The Health Economics, Cambridge, Harvard University Press, 1986
McGuire, A, J. Henderson, G. Mooney, The Economics of Health Care – An Introductory Text. London – New York: Routlege, 2000 Health Economics (english journal, York, U.K)
Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, a 24.hu Facebook-oldalán teheted meg. Ha bővebben olvasnál az okokról, itt találsz válaszokat.