Beigazolódni látszik, amire a kampányszakértők előre figyelmeztettek: Arnold Schwarzenegger számára nem lesz diadalmenet a kaliforniai kormányzóválasztás. A mozicsillag a filmekben legendásan rövid mondatokban beszél – a politikában viszont minden megnyilatkozásával potenciális választókat riaszt el. Az első közvélemény-kutatások szerint a kampány startjánál nagy fölénnyel vezetett, a legutóbbi felmérések azonban már 13 pont hátrányt mutattak ki a jelenlegi kormányzóhelyettessel szemben.
Schwarzenegger a legesélyesebb republikánus jelölt, ám álláspontja a legtöbb kérdésben inkább liberális. Ezért sok jobboldali szavazó a konzervatívabb jelölteket támogatja, a Kaliforniában többségben levő demokraták pedig meg szeretnék őrizni a kormányzást. A színész a klasszikus konzervatív felfogással szemben támogatja a korai abortuszt, a fegyvertartás szigorítását, a marihuána orvosi felhasználását és a homoszexuálisok együttélésének elismerését.

A Háború és béke minden figurája kortalanul eleven, de a mostani orosz háborúhoz semmi köze
Tolsztoj monumentális történelmi regényének aktualitását mi sem jelzi jobban, mint a szomorú egybeesés, hogy az új fordítás javában készült, amikor kitört az orosz-ukrán háború. De vajon miért kell újrafordítani a klasszikusokat? Mit gondolt Tolsztoj a történelemről? És lehet-e bármi szerepe egy regénynek az orosz imperializmusban? A fordítóval, Gy. Horváth Lászlóval beszélgettünk.