Az indoklás szerint a Merrill Lynch úgy becsüli, hogy a DSK 100 százalékára szóló 311 millió eurós ajánlati ár egy részvényre vetítve 22-szerese a bolgár bank részvényenkénti nettó eredményének (EPS), és 3,3-szerese a könyv szerinti értéknek.
Figyelembe véve, hogy a bulgáriai befektetések tőkeköltsége magasabb a magyarországiakénál, és hogy az ilyen jellegű lakossági banki ügyletek nem ígérnek határokon átnyúló szinergia-nyereséget, “ez meglehetősen vastagon írt árcédulának tűnik” – áll a londoni bank elemzésében.
A Merrill Lynch megjegyezte, hogy a másik jelentkező, az osztrák Erste 298 millió eurót ajánl, ami 21,3-es EPS-szorzót és 2,3-szeres könyv szerinti érték-többszöröst jelent. A befektetési bank szerint a makrokörnyezet mellett a DSK-ügylet is az egyik akadálya lenne annak, hogy az OTP részvénye elérje rövid távú potenciális árcsúcsát.
A Merrill Lynch szerint az OTP hosszú távon továbbra is jó befektetési célpont, és az eddigi vételi ajánlás eladásra rontása “túlzott reakció lett volna”, de a kockázatok erősödnek, és a rövid távú árkilátások korlátozottak.
Az OTP kedden 12 forinttal, azaz 0,52 százalékkal 2318 forintra olcsóbbodott a Budapesti Értéktőzsdén.