A NASA egyik illetékese kedden közölte, hogy legutóbb február 7-én igyekeztek – eredménytelenül – kapcsolatba lépni vele, miután háromszor is igen gyenge jeleket kaptak az űreszközről, amely immár 12,21 milliárd kilométerre eltávolodott a Földtől. Egy üzenetváltás vele bolygónkról az utóbbi időben már meghaladta a 22 és fél órát.
A Pioneer 10 teljesítménye minden korábbi elképzelést felülmúlt. Az első ember alkotta szerkezet volt, amely átutazott a Mars és Jupiter közötti kisbolygóövezeten, majd a Földtől átlagosan 750 millió kilométerre lévő óriásbolygót 130 ezer kilométerre közelítette meg. Eközben fényképeket készített a Jupiterről, és annak néhány holdjáról, valamint tudományos méréséket juttatott a Földre a Naprendszer legnagyobb bolygójának a környezetéről.
A Pioneer 10 ezt követően több bolygóval már nem találkozott, és megkezdte kozmikus vándorlását kifelé a Naprendszerből. Jelenleg a Naphoz mért sebessége másodpercenként 12,22 kilométer.
Megalkotói nem tartják kizártnak, hogy ha Pioneer 10 majd elhagyja a Naprendszert, akár egy olyan csillag vonzáskörébe is kerülhet, amely körül értelmes lényeknek otthont adó égitest kering. Ezért a Pioneer 10 fedélzetén elhelyeztek egy fémlemezt, amely néhány alapvető információval szolgálhat létünkről és a világegyetemben elfoglalt helyünkről azoknak, akik esetleg rábukkannak eme „kozmikus palackpostára”.
A gravírozott lemez egyebek között ábrázol egy férfi és egy női alakot, mégpedig úgy, hogy azok a szonda kontúrjai előtt állnak, tehát a megtaláló értesüléseket kaphat az emberi test méreteiről. Tudatja például, hogy a Föld anyacsillagától, azaz a Naptól a harmadik bolygó, valamint azt is, hogy Pioneer 10 a Jupiter után vette az irányt a világmindenség végtelenje felé.
