A Tilda Swinton Oscar-díjas brit színésznő által vezetett nemzetközi zsűri a perui rendező, Claudia Lllosa, The Milk of Sorrow című filmjét részesítette a legnagyobb elismerésben. A dráma egy különös, öröklött betegségben szenvedő perui nő életét mutatja be, aki igyekszik leküzdeni saját félelmeit.
A díjat az 59. Berlinalét lezáró impozáns ünnepség keretében Dieter Kosslick fesztiváligazgató adta át a fiatal perui rendezőnek.
Magaly Solier perui színésznőátveszi Tilda Swinton brit színésznőtől, a zsűri elnökétől a fődíjat, az Arany Medvét (MTI/AP)
Kisebb meglepetést okozott a hétfős zsűri a második fődíjnak számító, a legjobb rendezőnek járó Ezüst Medve odaítélésével. A díjat ugyanis a fiatal és rendkívül tehetséges iráni Asghar Farhadi kapta az általa rendezett About Elly című filmért, amely valójában a hagyományok hatalmát bemutatni kívánó társadalmi dráma.
A Berlinale hagyományainak megfelelően az Arany Medve mellett több Ezüst Medve került kiosztásra. A nemzetközi zsűri Ezüst Medvével jutalmazta a brit Peter Strickland által rendezett, Erdélyben játszódó, egy bosszú történetét bemutató, brit-román-magyar koprodukcióban készült, Katalin Varga című filmet, mégpedig a kiemelkedő művészi teljesítményért. Ezen belül a zsűri a hangmérnöki munkát, s ennek keretében Erdélyi Gábort és Székely Tamást részesítette elismerésben. Az Ezüst Medvét az egyik fő “illetékes”, Erdélyi Gábor vette át.
Erdélyi Gábor a hangmérnöki teljesítményért odaítélt Ezüst Medvével (Fotó. (MTI/AP)
Meglepetést okozott a zsűri a legjobb női, illetve férfi főszereplőnek járó Ezüst Medve odaítélésével is. A befutónak jósolt nagy sztárok helyett viszonylag ismeretlen színészek részesültek elismerésben. Így a legjobb női alakításért járó Ezüst Medvét a Maren Ade által rendezett Alle Anderen című német versenyfilm főszereplője, Birgit Minichmayr nyerte, míg a legjobb férfi alakításért járó díjat a London River című, algériai-francia-brit koprodukciós film Maliból származó színésze, Sotigiui Kouyate vehette át.
A legjobb forgatókönyvért járó Ezüst Medvével a zsűri az első filmes Oren Moverman által rendezett, a háború utáni traumákat feldolgozó The Messenger című filmet jutalmazta.
A zsűri különdíjban – szintén Ezüst Medvében – részesítette az Alle Anderen című német, továbbá a Gigante című uruguayi-argentin-német koprodukciós filmet. Ugyancsak a zsűri különdíjában részesült a többszörös Oscar-díjas, világhírű lengyel rendező, Andrzej Wajda Tatarak című filmjéért.
Az idei Berlinale a rekordok fesztiválja volt. A tíz nap alatt csaknem 300 ezer nézővel büszkélkedhetett, ami minden korábbi nézőszámot felülmúl. S rekordot döntött a fesztivál abban is, hogy még soha ennyi világ, illetve nemzetközi premier filmet nem mutattak be, mint most, mint ahogy a koprodukciós filmek száma is rekordot döntött.