Élet-Stílus

Problémákkal indul a német HDTV-sugárzás

A nagyfelbontású televíziószabvány németországi elindulása közel sem mondható zökkenőmentesnek. A most indult kísérleti adásoknál minden probléma előjött, ami csak előfordulhatott.

A HDTV, vagyis teljes nevén a High Definition Television indulása közel sem mondható zökkenőmentesnek. A tervek szerint a héten kezdődött volna meg Németországban az új televíziós korszak, azonban úgy tűnik, a HDTV kapcsán minden elromlik, ami elromolhat. A szakemberek szerint az ipar nem volt képes a plazma- és a TFT-kijelzőket a HDTV-adások vételéhez szükséges adapterekkel ellátni, így a legtöbb készülék egyszerűen nem képes a HDTV-jelek vételére. Ám ez még csak a problémák egyik forrása, az első németországi HDTV-adásokat elindító SAT1 és a Pro7 csatornák képtelenek voltak időben eljuttatni az embereknek a vételhez szükséges Set-Top-Boxokat. Ez pedig azt jelenti, hogy a héten ugyan elindultak a kísérleti adások, csak éppen látni nem látja azokat senki.

“A dekódergyártók korábban arról biztosítottak bennünket, hogy a nézők még időben megkapják őket. Ennél abszurdabb helyzetet el sem lehetne képzelni.” – nyilatkozott érthetően dühösen Christian Garres, a ProSieben–Sat.1 csoport szóvivője. A kísérleti adást egyébként Edmund Stoiber bajor miniszterelnök indította el a Müncheni Médianapok nevű rendezvény keretében.

A legújabb DVB-S2 szabvány szerinti adásokkal még a legerősebb számítógépek is csak nagy nehézségek árán képesek megbirkózni, míg DVB-S2-kompatibilis tunerkártyák még a kereskedelmi forgalomban sem kaphatók, ezért lett volna szükség a dekóderekre. Bár az is igaz, hogy a tervek szerint a két adó eredetileg nem is digitális, hanem a szabvány PAL-felbontásról HD-felbontásra átkonvertált műsorokat akart sugározni.

A HDTV-műsorokhoz nagy, legalább 1280×720, de még inkább 1920×1080 képpont felbontású televíziókra is szükség van. Ezek hiányában ugyanis nem igazán érzékelhetők a HDTV előnyei. Jelenleg egyébként Németországban az előfizetéses Premiere mozicsatorna már HDTV formátumban ad, de a Pro7 és a SAT1 kezdték volna meg elsőként a kereskedelmi, nagy tömegek számára is elérhető sugárzást.

Szakértők szerint a HDTV-hez elengedhetetlen (lenne) a digitális televíziózás elterjedése is, amelynek előnyei közé tartozik többek között a kifogástalan, zajmentes képminőség (nincs szellemkép, villódzás, színtorzulás); a CD-minőségű (legalább sztereó, de inkább Dolby Surround) hang; a kényelmesebb kezelhetőség stb. Idekapcsolódnak az olyan szolgáltatások is, mint a szuperteletext és az Elektronikus Programkalauz (EGP).

A platform egységes

A televíziózás világában egyre nagyobb teret nyer a digitális műsorszórás, amely képes gyökeresen megváltoztatni a televíziós szokásokat. E rendszer kiépítésére jött létre 1993-ban a DVB néven ismertté vált páneurópai platform. A szervezet feladata, hogy koordinálja a szabványos digitális televíziós sugárzás összehangolt bevezetését a különböző országokban. A DVB ajánlásai alapján készült szabványokat Európában eddig 27 ország, Európán kívül pedig Ausztrália, Brazília, Dél-Afrika, Dél-Korea, Hongkong, India, Irán, Izrael, Malajzia, Mauritius, Kína, Szingapúr, Thaiföld, Tajvan és Új-Zéland fogadta el. Jelenleg három szabvány létezik: a DVB-S digitális műsorszórás műholdon keresztül, a DVB-T digitális földfelszíni műsorszórás és a DVB-C digitális műsorelosztás kábelhálózatokon.

A kísérleti sugárzások összehangolására és a DVB-T bevezetésére páneurópai platform alakult DigiTAG (Digital Television Action Group) néven 1996-ban. A szervezet alapításának a célja az európai bevezetés koordinálása volt, azonban hamarosan túlnőtte Európa határait. 2000 augusztusától magyar részről az Antenna Hungária Rt. is aktív szerepet vállal a Digitag munkájában.

Kísérletek itthon

Az Antenna Hungária Rt. már 1997-ben elindította az első digitális műholdas DVB-S-csomagját. A földi digitális televíziós műsorszolgáltatással kapcsolatos törvényi szabályozások kidolgozása még folyamatban van, a kormány csak idén március 2-án fogadta el a földfelszíni digitális televíziós műsorszórásra való átállás stratégiai célkitűzéseit. A tervek szerint az országos hálózat kiépítése szigetszerűen történne, először a nagyobb népsűrűségű területeket lefedve. Várhatóan az analóg sugárzás lekapcsolása 2012-ben történik meg. A Nemzeti Hírközlési Hatóság által elkészített országos digitális hálózat frekvenciatervei az Antenna Hungária 20 telephelyére és antennájára készültek el. A kijelölt és a frekvenciatervben szereplő helyeken várhatóan 2007-ben megkezdődhet az országos hálózat kiépítése.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik