Gazdaság

Bővülhet a végtörlesztők köre

Rogán Antal a végtörlesztésre jogosultak körének kibővítését javasolja.

A gazdasági bizottság fideszes elnöke a lehetőséget azokra is kiterjesztené, akik nem devizaalapú, hanem valódi devizahitelt vettek fel.

Rogán Antal szerint előterjesztése azért indokolt, mert a pénzintézetek egymástól eltérően, illetve olykor nem az eredeti jogalkotói szándék szerint alkalmazzák a hiteleseket segítő szabályokat.A fideszes politikus törvényjavaslatával akarja egyértelművé tenni az otthonvédelmi intézkedéseket, illetve kiterjeszteni azok hatályát. A módosítás szerint az adóst – a törvényben meghatározott feltételek esetén – akkor is megilleti „a rögzített árfolyamon való végtörlesztés lehetősége, ha az eredetileg hitelt nyújtó pénzügyi intézmény személyében változás állt be a hitelkövetelés engedményezése révén”. Ilyenkor a követeléssel és a kapcsolódó biztosítékokkal (pl . jelzálog) már nem az eredetileg hitelt nyújtó pénzintézet rendelkezik. A tartozást sem az ő részére, hanem a „deviza kölcsönszerződésből követeléssel rendelkező pénzügyi intézmény részére kell teljesíteni, amely pénzügyi intézmény a végtörlesztés megtörténtét követően a devizaalapú kölcsönszerződés
biztosítékául szolgáló terhek törlése iránt intézkedni jogosult és köteles”.

Rogán Antal szerint a szöveg pontosítása garantálja az adósoknak, hogy a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés teljesítése után ingatlanuk tehermentessé váljon. A fideszes politikus javaslata egyértelműen kimondja, hogy az egyösszegű végtörlesztéshez esetleg igénybe vett áthidaló kölcsön csak forinthitel lehet. Az előterjesztés szerint az egyösszegű végtörlesztés szabályai arra az esetre is vonatkoznak, amikor a végtörleszteni kívánt hitel folyósítása több részletben történt. Az ilyen végtörlesztésekre Rogán számítási szabályt vezet be és világossá teszi azt is, hogy az egyösszegű végtörlesztés szabályai a devizában törlesztő adósok hiteleire is vonatkozik.

Crédit Agricole: kezelhető marad a végtörlesztés hatása

Nem lesz számottevő hatása a magyar bankokra a végtörlesztés lehetőségének – állítja Guillaume Tresca, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank elemzője. Szerinte az akció kommunikációs eszköz egy olyan kormánytól, amely fogékony a rendhagyó gazdaságpolitikai megoldásokra, de megértette, hogy a befektetők bizalmára van utalva, ezért elkötelezett a hiány kordában tartása mellett. Az elemző szerint a bankoknak két lehetőségük van mérlegük egyenesben tartására, amikor valóban szembesülnek a végtörlesztés okozta veszteségekkel: csökkenthetik devizaforrásaikat vagy növelhetik deviza-eszközállományukat.

A végtörlesztéssel valószínűleg kevesen fognak élni, mert semmi nem kötelezi a bankokat arra, hogy a növekvő kockázatú háztartásokat forinthitellel segítsék ki. Az elemző úgy véli, az akcióra adott három hónapos határidő kevés az eleve nyomott árú ingatlanok értékesítésére, így csak a nagyon erős lábakon álló háztartások lesznek képesek élni a lehetőséggel.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik