Gazdaság

Jó hangulatban a kkv-szektor

Változatlan szinten maradt a hazai kis-és középvállalkozások hangulatát mérő Ecostat-index. A cégek magasabb inflációval és kedvező beruházási környezettel számolnak.

Az Ecostat 2006 februári „kis- és középvállalatok konjunktúra indexe” 48,6 százalék, lényegében megegyezik az egy hónappal korábban mért értékkel. A hazai vállalkozások üzleti várakozásainak tendenciája az utolsó háromnegyed évben emelkedő, a szektor bizalomerősödése a múlt év júniusa óta tart.


A hazai vállalkozások erősödő optimizmusának hátterében a makrogazdasági folyamatok kiegyensúlyozott javulása áll – állítja az Ecostat.


Nemzetközi előrejelzések alapján 2006-ban a globális fejlődés dinamikájában érdemi változás nem várható. A külső feltételek stabilitása hozzájárul a hazai gazdaság export és beruházás vezérelt növekedési pályájának fennmaradásához, a növekedés ütemét kismértékben javíthatja az Európai Unió gazdaságának kezdődő élénkülése.


2005-ben a magyar GDP növekedése előzetes adatok szerint 4,1 százalékot ért el. A hazai vállalkozások szempontjából meghatározó lakossági fogyasztás a növekvő reálbérek hatására bővült.


A magyarországi kis- és középvállalatok rövid távú fejlődési esélyeit kedvezően befolyásolja a lassuló infláció, a felzárkózásuk gyorsítását célzó uniós és költségvetési források és lehetőségek bővítése.


Kilátások


A hazai kkv-szektor fél éves gazdasági várakozásaiban a korábbiakhoz képest jelentős elmozdulás nem érezhető. Az Ecostat szerint a szegmens élénkítésére hozott kormányzati intézkedések miatt 2006-ban a szektor az eddiginél dinamikusabb fejlődésre számíthatunk. Ezért a kkv-szektor cégeinek jelentős része – 40 százalék – a nemzetgazdaság javuló kilátásaival számol, stabilitásban bízik 30 százalékuk. A pesszimista előrejelzések aránya ingadozó, és meghaladja a januári 31 százalékot.


Februárban saját vállalkozásuk féléves lehetőségeit a cégek majdnem egyharmada ítéli javulónak, a változatlanságot megjelölők aránya 44 százalék. A vállalkozása helyzetében rosszabbodástól tartók köre viszonylag stabil, az utóbbi negyedévben 26 százalékhoz közel változik.


Makrohatások


Februárban a kis- és középvállalatok körében a külső és belső kereslet élénkülése ellenére tevékenységük számottevő bővítése nem reális várakozás. A szektor rövid távú piacbővítését a stabilan erős nemzeti valuta és a fél éve megtorpant monetáris lazítás hátráltatja. Belföldön az értékesítés kiterjesztését az import fogyasztási cikkek árversenye nehezíti.


A belföldi értékesítési lehetőségek rövid távú fennmaradását a hazai cégek 48 százaléka feltételezi. A várható piaci tendenciáktól eltérően értékesítési lehetőségei szűkülését a cégek 32 százaléka valószínűsíti. Bővülő belföldi keresletben minden ötödik vállalkozás reménykedik.


2006 második hónapjában a KKV szektor 73 százalékának véleménye szerint külpiaci lehetőségei rövid távon érdemben nem fognak változni. Exporttevékenysége élénkülését viszonylag széles kör, a cégek 24 százaléka tartja elképzelhetőnek, piacainak elvesztésétől mindössze 3 százalékuk tart.

A likviditás


A 2006-os költségvetés elkészítésekor az adó és járulék rendszer megváltoztatásával a pénzügyi vezetés célja – a kormányzat deklarációja szerint – a vállalkozások terheinek mérséklése, versenyképességük javítása volt. Mindezt meglehetősen szűk mozgástérben, a központi bevételek jelentős csökkenése nélkül lehet csak végrehajtani. Miközben az adócsökkentés területén a hazai vállalkozások komoly előrelépéssel nem számolhatnak, a tőketámogatás intézményében jelentős mértékben javult a forráshiánnyal küzdő kis- és középvállalatok banki finanszírozása.


Beruházási aktivitás


2005-ben a vállalkozói kör egészét viszonylag élénk beruházási tevékenység jellemezte. A kedvező konjunkturális környezetben a fejlesztési elkötelezettség várhatóan idén is magas lesz, dinamikája megközelíti a bázisidőszak növekedését.


Eltúlzott inflációs várakozás


2006 első hónapjában tendenciájában folytatódott, mértékét tekintve viszont elmaradt a szakértői várakozásoktól az infláció csökkenése. Januárban, éves összehasonlításban az árak 2,6 százalékkal emelkedtek átlagosan.


A kis- és középvállalatok szerint a fogyasztói árak 2006-ban átlagosan 3,6 százalékkal növekednek. A cégek prognózisa a reális várakozásokat meghaladja. A 2006. évi saját hatáskörű áremelési szándékukat átlagosan 2,4 százalékban jelezték a vállalatok. Ez megfelel inflációs várakozásaiknak, de meghaladhatja a piaci tendenciák biztosította lehetőségeket. A hazai vállalatok decemberi 12 havi inflációs előrejelzése is magasabb az indokoltnál, mértéke 3,6 százalék.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik