Aki – saját bevallása szerint – még soha nem hazudott, így felel: ha rajta maradunk azon az úton, pont akkor „dől össze” a valuta. Aki pedig még mindig képes elhinni a politikusok szavait, ebből csak ezt a következtetést tudja levonni: akár folytatjuk a megkezdett utat, akár nem, a forintnak befellegzett. Ám akkor miért jutott a hét elején többhavi csúcsa közelébe a magyar fizetőeszköz?
A magas labdát könnyű lenne azzal lecsapni, hogy a riogató felek közül legalább az egyik megint nem mond igazat. A helyzet azonban ennél bonyolultabb. A forint árfolyama igen sok tényezőtől függ. A hazai bizonytalanság persze rövidtávon gyengítő tényező, de az ország mutatói mellett a feltörekvő piacok globális megítélése is kiemelkedő fontosságú. Jól mondta a miniszterelnök Őszödön, hogy az alacsony kamatok okán kedvezővé vált külpiaci klíma miatt lehetett büntetlenül „végigszórakozni” az elmúlt négy évet. A forint nem rendült meg. Mostanra viszont ez a klíma romlott, igaz, még nem végzetesen: a forint gyengült, de nem kezelhetetlenül sokat.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyedül az az út a jó, amelyet a miniszterelnök kínál – az irány rendben, de a részletek vitathatók. Igaz, a kormánypártok kínálata az ellenzékhez képest még mindig sokkal jobb, utóbbi programja ugyanis egyelőre láthatatlan. Ezt – és nem Gyurcsány ellenállhatatlan sármját – veszik figyelembe a külföldi elemzők is, amikor kiállnak a jelenlegi status quo mellett. Más lenne azonban a helyzet, ha látszana valódi alternatíva, akár a nagyobbik kormánypárton belül, akár az ellenzék oldaláról.
Ha Gyurcsány bukik, a forint és a tőzsde időlegesen esni fog – nyilvánvaló képlet, többször leírtuk mi is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy összedől a világ. Akárki jön utána, tudnia kell, hogy nincs más út, mint a hiánycsökkentés, s a régóta halogatott reformok végrehajtása. Már a Fidesz részéről is érkezett erre utaló „beismerő vallomás”. A piacoknak, a befektetőknek csak az a fontos, hogy végre a helyes irányba mozduljon a gazdaság. A türelmi idő lassan lejár.
Akárki vezényli is le a fájdalmas reformokat, a pozitív változások a forint árfolyamában is tükröződnek majd. A politikusok által vázolt vészforgatókönyv a forint omlásáról csak akkor valósulhat meg, ha egyrészt olyan kormány jut hatalomra, amely tételesen szembe megy az ország érdekeivel, másrészt a külpiaci hangulat is negatív irányba változik. Szerencsére ma ennek kisebb a valószínűsége.
