A Magyar Telekom október eleji közgyűlésén, ahol a részvényeseket tájékoztatták a vállalat helyzetéről, egy felolvasott dokumentum alapján a szerződések száma és a vizsgálatra költött összeg mellett többek között kiderült hogy egyes, a vizsgálatban érintett munkavállalók a vizsgálat megkezdése után bizonyos adatokat töröltek a számítógépről, valamint hogy a személyes adatok védelméről szóló magyar jogszabályi rendelkezések miatt – ami az Egyesült Államokban ismeretlen – hónapokig tartott, míg minden érintett aláírta a szükséges nyilatkozatokat, ami ahhoz kellett, hogy a White & Case ügyvédei hozzáférhessenek a dokumentumokhoz.
A magazin szerint sokan úgy hiszik, a vizsgálat nem tudja megállapítani, mennyit értek a vitatott szerződések mögötti teljesítések. A másik markáns álláspont viszont továbbra is az, hogy a vizsgálat célja annak kiderítése, hogy azokra a célokra történt-e a kifizetés, amelyek a szerződésekben szerepelnek, és kik kapták a kifizetett összegeket.
Két új vizsgált szerződés
A vizsgálatra eddig több mint 3 milliárd forintot költötteka magazin szerint. A vizsgálatba két új, körülbelül 1,2 milliárd forint értékű szerződést is bevontak, amelynek a „pikantériája” a manager magazin tudomása szerint, hogy azokat Budapesten Straub Elek írta alá, bár tartalmuk szerint Montenegróhoz kapcsolódtak. A Magyar Telekom ugyanis sikerdíj fejében külső közvetítőket bízott meg azzal, hogy kivásárolják a Montenegro Telekom kisebbségi részvényeseit.
A manager magazin úgy tudja ezt a két szerződést az auditor eredetileg nem kifogásolta, bár a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nyáron rákérdezett. Ugyanis amíg az eredetileg kifogásolt két tanácsadói szerződés a montenegrói számviteli szabályokba ütközhet, a vizsgálatba most bekerült két újabb – lévén itt szignálták őket – esetleg felvetheti a magyar számviteli törvények megsértésének lehetőségét is.
Ezen túl, a manager magazin úgy tudja, hogy a White & Case-féle vizsgálat most már kiterjed Macedóniára is, azaz az ügyvédek elkezdték bekérni a Maktellel kapcsolatos dokumentumokat is.
Kérdések a jövőről
Személyi felelősséget eddig a vizsgálat nem állapított meg, bár néhány alkalmazott itthon is és Montenegróban is távozott a cégtől az ügy kipattanása óta.
Straub Elek a menedzsment más tagjainak sorsa felől is nagy az érdeklődés – kormányzati oldalról is – írja a magzin. Egyrészt azért mert a nemzetgazdaság egésze szempontjából nem közömbös, hogy mi lesz – a Mol és az OTP mellett harmadikként – régióbeli terjeszkedésre is képes Magyar Telekommal (MT). Továbbá tőzsde szempontjából sem mindegy mi történik, hiszen a Budapesti Értéktőzsdének nem lehet érdeke sem a MT papírjainak felfüggesztése, „a parkettről való kivezetése pedig egyenesen tragédia lenne”. A harmadik kérdés pedig az, hogy – akármikor távozik is Straub – ki lesz az utódja?
