Az előzetes számítások alapján Magyarország bruttó hazai terméke 4,3 százalékkal nőtt 2005 negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva – írja a Központi Statisztikai Hivatal közleménye.
Az 2005. évi gazdasági növekedés mértéke 4,1 százalék, a naptári hatást figyelembe véve 4,3 százalék volt. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 1 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék a negyedik negyedévben.
A bruttó hozzáadott érték volumene az árutermelő ágazatokban 4,9 százalékkal, a szolgáltató ágazatok hozzáadott értéke 4 százalékkal volt több mint 2004 negyedik negyedévében.
A bruttó hazai termék bővülése megfelel a várakozásoknak. A Reuters 20 elemzőt megkérdező felmérése során a pénzpiaci szakemberek 4,1-4,5 százalékos negyedik negyedéves GDP-növekedéssel számoltak. De hasonló eredményt hozott ki Magyarország egyetlen, statisztikailag is alátámasztott GDP-becslése. Az Ecostat által végzett felmérés 4,1 százalékos GDP-növekedéssel számolt 2005-re.
A Magyar Közgazdasági Társaság évértékelésén a hazai kutatók megadták előrejelzéseiket 2006-ra. Az Ecostat, a Kopint-Datorg Rt., a Pénzügykutató Rt. és a GKI Gazdaságkutató Rt. szakértői vettek részt. A kutatók 4,6 százalék körüli GDP-növekedést prognosztizáltak.
