A Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége által készített dokumentum szerint a szaktárca bevezettetné például a szén-dioxid-terhelés utáni díjat. Ilyet most is kellene fizetni, ez a környezetterhelési díj. Ténylegesen is új teherként fut az anyagban a hulladéklerakási díj, az árvízi járulék, az általános úthasználati díj, a személygépkocsikra, meghatározott teljesítmény feletti motorkerékpárokra és a quadokra vonatkozó szennyezésijog-adó, valamint a vállalkozások személygépkocsi-különadója.
Megfontolják a fogyasztás mértéke alapján differenciált energia- és vízár bevezetését az ipari nagyfogyasztóknál, valamint emelkedne a vízkészletjárulék, az energiaadó, némi súlyponteltolás mellett a regisztrációs adó, valamint a dohánytermékek és az üzemanyagok jövedéki adója.
Jövőre mindebből nem sok minden valósulhat meg: Veres János pénzügyminiszter ugyanis a múlt héten azt mondta, 2008-ban nem lesz adómérték-változás, de az adórendszer 2009-es, átfogó átalakítása előtt is aligha képzelhető el, hogy új adók jelenjenek meg. Már csak azért sem, mert a mostani adószakmai és -politikai egyeztetések épp a kis adók megszüntetését, az adórendszer egyszerűsítését, átláthatóbbá tételét célozzák.
