A Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő szerint az EU új keletű bizonytalanságokkal zárja a 2005-ös évet, a bizonytalanság pedig kockázattal jár. Az euróövezet sorsával kapcsolatban a cég megállapítja: máris viták forrása, hogy az egységes pénzügypolitika túlzottan merev lehet egy-egy tagállam belső szükségleteihez mérten, és a nemzetgazdasági szintű üzleti ciklusok az euróövezetben a vártnál kevésbé tűnnek szinkronizáltnak. Az euróövezet felbomlásának olyan óriási politikai, gazdasági és pénzügyi ára lenne, hogy ez a forgatókönyv „erősen valószínűtlen, ugyanakkor már nem lehetetlen” – teszi hozzá.
A jelentés szerint az aggodalmak egyik forrása a stabilitási és növekedési paktum átalakítása. A hitelminősítő üdvözli, hogy a „megszállott ragaszkodást” a rövid távú, számszerű célokhoz felválthatja a hosszú távú adósi helyzet fenntarthatóságának alapos elemzése, a reform mégis a fegyelem erózióját mutatja.
A 2000-ben elfogadott lisszaboni program, amelynek célja 2010-ig az EU-t a világ legversenyképesebb gazdaságává tenni, már valószínűleg teljesíthetetlen. Az euróövezet vonzereje mára odáig csökkent, hogy egyes uniós tagországok újragondolhatják csatlakozási elkötelezettségüket, ami bizonytalanabbá – jóllehet nem feltétlenül rosszabbá – teheti jövőbeni gazdaságpolitikájuk irányát. Az uniónak az alkotmányos népszavazás kudarca utáni állapotából az következik, hogy az európai folyamat a várakozások zömével ellentétben nem állandó – írja a Moody’s.
Ebben a helyzetben mind az integráció mélyítése, mind bővítése kérdőjeles: a bővítés Bulgária és Románia, később Horvátország felvétele után egy időre jó eséllyel leáll, és valószínűtlen a pénzügyi terület további integrációja is.
Hasonló következtetésre jutott a valutaunió sorsáról korábban az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű elemző és gazdasági előrejelző intézete is. A holland és francia népszavazás kudarca után azt írta, hogy az alkotmányos szerződés elvetésével elinduló belső folyamatok következményeként „valószínűtlen, de nem elképzelhetetlen” az Európai Unió és vele az euróövezet teljes összeomlása.
