Az Egyesült Államok ötvenszázalékos vámot vezetett be a Kanadából importált áruk egy részére szombaton, miután nem sikerült véglegesíteni a két ország között kidolgozott kereskedelmi megállapodást – írja az MTI.
A lépést Jamieson Greer, az Egyesült Államok kormányának kereskedelmi képviselője jelentette be arra hivatkozva, hogy „Kanada elutasította a kereskedelmi megállapodás véglegesítését a héten elfogadott feltételek mentén”. Az amerikai diplomata szerint az Egyesült Államok ajánlata az volt, hogy Kanada a „legkedvezőbb elbírálású” külkereskedelmi partner legyen, de a szomszéd ország részéről felmerült új igények és korábbi vállalások visszavonása felborította a korábban elért eredményeket.
Mark Carney kanadai miniszterelnök szombaton közölte, hogy Kanada „dollárra megegyező értékű” viszontvámmal válaszol az amerikai lépésre saját dolgozóinak és vállalkozásainak védelmében. A kanadai kormányfő szerint a megállapodás véglegesítését célzó megbeszéléseken az Egyesült Államok eszközölt az utolsó pillanatban „méltánytalan és gazdaságilag észszerűtlen” változtatásokat, ezzel „megkérdőjelezve bármely megállapodás megbízhatóságát”. Bejelentette, hogy felfüggesztik a tárgyalásokat, és a kanadai delegációt hazarendelte Ottawába.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön azt jelentette be, hogy a kanadai miniszterelnökkel folytatott telefonbeszélgetés eredményeként sikerült megegyezni egy „mindkét fél számára méltányos” kereskedelmi megállapodásról, aminek fényében 3 napra – a véglegesítés érdekében – felfüggeszti a Kanadából érkező teljes importra júliusban kilátásba helyezett 50 százalékos vám bevezetését. A szombaton mégis bevezetett vámok egyelőre a Kanadából Egyesült Államokba irányuló teljes import 5 százalékát érintik, mintegy 20 milliárd dollár értékű kanadai árut.
