Élő Foci

Kanada a 90+2. percben lőtt góllal lett a foci-vb első nyolcaddöntőse

foci vb 2026 legjobb 32 dél-afrika kanada élő közvetítés
Frederic J. Brown / AFP
foci vb 2026 legjobb 32 dél-afrika kanada élő közvetítés
Frederic J. Brown / AFP
Már úgy nézett ki, hogy hosszabbítás dönt Kanada és Dél-Afrika mérkőzésén a foci-vb egyenes kieséses szakaszának nyitányán, ám Stephen Eustaquio a 90+2. percben továbblőtte a társházigazdát, amely végig kezdeményezőbb futballt játszott.

Két olyan csapat találkozott az első tizenhatoddöntőben, amely most először jutott el egy világbajnokságon az egyenes kieséses szakaszba.

Mokoena révén a dél-afrikai csapat próbálkozott először, akkor még nem tudhattuk, hogy ez volt az egyetlen olyan lövése a sárgamezes csapatnak, amely eltalálta a kaput.

Veszélyes kanadai pontrúgások

A kanadaiak főleg a csapatkapitány, Eustaquio pontrúgásai után veszélyeztettek, de Jonathan David kapáslövése jócskán mellé ment, majd Cornelius fejelt tiszta helyzetből Williams kapus kezébe.

A kanadaiak meglepetésre nem támadtak le a dél-afrikai védelmet, így rengeteget volt a labda Williamsnél,

aki a meccset 77 sikeres passzal zárta, ez vb-rekord egy kapustól.

A félidő végén nagy helyzetet úszott meg Dél-Afrika, Bombito fejesét Modiba vágta ki a gólvonalról, majd Buchanan ismétlése is elakadt egy védőben.

A fordulás után nagyon leült az addig sem túl pörgős meccs, így a közönség hullámzással szórakoztatta magát.

Davies beállása után lábra kapott a társházigazda

A kanadai csapat akkor jött ismét lendületbe, amikor a 75. percben beállt a legnagyobb sztár, a sérülése után visszatérő Davies, aki két remek passzal jelentkezett, ám Promise David lövése elkerülte a jobb sarkot, a másik David, Jonathan éles szögből leadott kísérletét pedig Williams hárította.

Már úgy tűnt, jön a hosszabbítás, ám a 90+2. percben Okon rossz helyre fejelt ki egy beadást, Eustaquio pedig megszelídítette a labdát, majd 16-ról eltette a jobb alsóba.

Dél-Afrika pánikszerűen támadni próbált, de a hátralévő időben már nem tudta igazán nyomás alá helyezni Kanadát, amely a nyolcaddöntőben a holland-marokkói párharc továbbjutójával találkozik majd.

A meccs összefoglalóját itt lehet megnézni.

Jún. 28. Június 28. 21:00
LOS ANGELES SoFi Stadium
LEGJOBB 32 NyD 1

Relebohile Mofokeng
Mofokeng
45
Thalente Mbatha
Mbatha
45

Nathan-Dylan Saliba
Saliba
53
Nathan-Dylan Saliba
Saliba
58
Niko Sigur
Sigur
58
Moise Bombito
Bombito
58
Luc de Fougerolles
De Fougerolles
58
Niko Sigur
Sigur
66
Tani Oluwaseyi
Oluwaseyi
69
Promise David
Promise
69
Liam Millar
Millar
69
Jacob Shaffelburg
Shaffelburg
69
Tajon Buchanan
Buchanan
74
Alphonso Davies
Davies
74
Evidence Makgopa
Makgpa
85
Iqraam Rayners
Rayners
85
Thapelo Maseko
Maseko
85
Tshepang Moremi
Moremi
85

Stephen Eustaquio
Eustàquio
91




4-2-3-1
4-4-2
Ronwen Williams Williams 1
Aubrey Maphosa Modiba Modiba 6
Ime Daniel Okon Okon 21
Khuliso Johnson Mudau Mudau 20
Mbekezeli Mbokazi Mbokazi 14
Teboho Mokoena Mokoena 4
Thapelo Maseko Maseko 12
Sphepehlo S'Miso Sithole Sithole 13
Evidence Makgopa Makgpa 17
Oswin Reagan Appollis Appollis 7
Relebohile Mofokeng Mofokeng 10
Maxime Crepeau Crépeau 16
Alistair Johnston Johnston 2
Derek Austin Cornelius Cornelius 13
Moise Bombito Lumpungu Bombito 15
Richie Laryea Laryea 22
Nathan-Dylan Saliba Saliba 25
Stephen Antunes Eustaquio Eustàquio 7
Jonathan David J. David 10
Liam Millar Millar 11
Tajon Buchanan Buchanan 17
Tani Oluwaseyi Oluwaseyi 12

Kanada a hosszabbítás küszöbén szerezte a mindent eldöntő gólt

A társházigazda kanadai labdarúgó-válogatott jutott elsőként a világbajnokság nyolcaddöntőjébe, miután az egyenes kieséses szakasz első mérkőzésén a ráadásban szerzett góllal 1-0-ra legyőzte a dél-afrikaiakat vasárnap Inglewoodban.

A találkozó túlnyomó részében a dél-afrikaiak sikeresen lassították riválisukat, amelyet nagyon sokáig meg tudtak akadályozni a gólszerzésben. A továbbjutás a 90+2. percben dőlt el, akkor egy dél-afrikai védelmi hibát kihasználva Stephen Eustaquio került helyzetbe és pontosan célozva 17 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. A kanadaiak a nyolcaddöntőben a holland-marokkói párharc továbbjutójával csapnak össze szombaton Houstonban.

Munkában a kanadai kapus

Appollis távolija talán nem akadt volna be, de Crépeau azért elment érte, és kiütötte.

A dél-afrikai kapus rekordja

Ronwen Williamsnek már 68 sikeres passza volt, ez 1966 óta (azóta gyűjtik a statisztikákat) a legtöbb egy vb-meccsen egy kapustól. A korábbi csúcsot a német Manuel Neuer tartotta a Japán elleni meccsről 2022-ből 51-gyel.

0,17 és 1,12

Így néz ki a két csapat xG-mutatója. Nem kell mondani, melyik Dél-Afrikáé és melyik Kanadáé.

Pályán a legnagyobb kanadai sztár

Meg is kapta a csapatkapitány karszalagot Alphonso Davies.

A csere előtt Dél-Afrika vezetett egy sokáig egész jól kinéző támadást, de sikerült kihozni a labdát a gólhelyzetből, és a végén Mbatha emelt messziről fölé.

Újabb kanadai cserék

A Svájc ellen gólt szerző Promise David és Shaffelburg szállt be. Millar és Oluwaseyi már nem tud segíteni az észak-amerikai csapatnak.

Sárga után ivószünet

A nemrég beállt Sigur is beszedett egy sárgát, aztán a portugál bíró elküldte ivószünetre a csapatokat.

Mekkora mentés!

Oluwaseyi lépett ki ziccerben, Williams védése után felperdült a labda, és Mbokazi nagy mentése kellett, hogy David nem küldje a kapuba a kipattanót!

Kettős csere Kanadánál

De Fougerolles és Sigur lép pályára. A sárgalapos Saliba és Bombito pedig a kispadról követheti az eseményeket innentől.

Magát szórakoztatja a közönség

Ha már sok a mexikói, akkor a 86-os mexikói vébéről ismert hullámzás megy körbe a stadionban. Legyen valami, ha már kevés a foci, nem igaz?

Az első sárga a meccsen

Mudau kiosztott egy kötényt Millarnak, majd Saliba lerántotta, amiért sárgát kapott. Ez a meccs első sárgája.

Cserél Dél-Afrika

Mbatha érkezett, Mofokeng pedig befejezte a meccset. Jöjjön a második félidő!

Teljes kanadai fölény

A kanadaiak 7-szer, a dél-afrikaiak 3-szor próbálkoztak, ha csak a kaput eltaláló kísérleteket nézzük, akkor 4-1 az állás. A társházigazda játékosai 17-szer, az afrikai focisták 5-ször értek labdához az ellenfél 16-osán belül. Nagy helyzete pedig csak Kanadának volt a Fotmob statisztikája szerint, méghozzá három is. Az eredmény mégis 0-0.

Ennyi volt az első félidő

Sok mindenre nem fogunk emlékezni erről a félidőről pár nap múlva. De lehet, hogy tíz perc múlva se. Kanada volt a veszélyesebb, de gól nem született.

Lövés!!!

Oluwaseyi éles szögből kínálta meg egy lövéssel a dél-afrikai kapust, de Williams gond nélkül lehúzta a labdát.

Füttyszó

Dél-Afrika hátul járatja a labdát, Kanada nem támadja le az ellenfelet, a nézők meg hangosan kinyilvánítják a nemtetszésüket.

Olvasói sztorik