Belföld

Magyar Péter üzent Zelenszkijnek: Egy külföldi állami vezető sem fenyegethet egyetlen magyart sem

magyar péter
Kőrös Gábor / 24.hu
magyar péter
Kőrös Gábor / 24.hu

Ha igazak a hírek, akkor az ukrán elnök megfenyegette Orbán Viktor miniszterelnököt. Hadd tegyem világossá: egy külföldi állami vezető sem fenyegethet egyetlen magyart sem – szögezte le Magyar Péter az országjárása szarvasi állomásán csütörtök délután.

Volodimir Zelenszkij ugyanis egy sajtótájékoztatón azzal fenyegette meg Orbánt, hogy ukrán fegyveres erőknek adja meg annak a személynek a címét, aki blokkolja a 90 milliárdos hitelt.

A Tisza Párt elnöke felszólítottaZelenszkijt, hogy „tisztázza a szavait”, és ha tényleg ezt mondta, vonja azokat vissza. Ezt követően Magyar a Barátság kőolajvezeték újraindítását sürgette – az ukrán elnök egyébként azt nyilatkozta nemrég, hogy ő nem javítaná meg –, majd újra üzent Orbánnak, hogy szeretné, hogy közösen tekintsük meg a helyszínen a Barátság kőolajvezeték állapotát.

Magyar Péter később egy közleményt is kiadott, ebben úgy fogalmazott:

Magyarország jövendőbeli kormánya nevében a lehető leghatározottabban visszautasítom Zelenszkij és Putyin elnök zsarolási kísérletét és fenyegetését.

A pártelnök jelezte: Magyarország energiaellátása nemzeti, pártpolitikán és kampányokon felülálló kérdés. Magyer emellett elvárja az Európai Unió vezetésétől, hogy „szakítson meg minden kapcsolatot Ukrajnával, amíg Zelenszkij elnök nem tisztázza a szavait és nem kér bocsánatot kijelentéséért Magyarországtól”.

Azért kell leváltani Orbán Viktort, mert elintézni szinte semmit nem tud, viszont a folyamatos belpolitikai célú provokációjával és hergelésével konfliktusba és káoszba sodorja a hazánkat. Nyugalom itthon is csak akkor lesz, ha rendszert váltunk

– írta Magyar, majd leszögezte: „Addig pedig Zelenszkij elnök nyugodtan adja meg az én lakcímemet az ukrán fegyveres erőknek: engem sem Vlagyimir Putyin, sem Volodimir Zelenszkij nem tud zsarolni és fenyegetni.”

Mi történik a Barátság kőolajvezetékkel?

Február második felében mérgesedett el az olajvita Magyarország és Ukrajna között, mivel a magyar kormány azzal vádolja Kijevet, hogy az politikai okokból állította le az Oroszországból érkező nyersolaj szállítását Magyarország felé. Az erre kijelölt csatornán, a Barátság kőolajvezetéken január 27-én állt le a forgalom, miután egy orosz drón komoly károkat okozott a rendszerben.

A hét elején Orbán Viktor műholdfelvételeket is bemutatott, melyeken állítása szerint látszik, hogy a Druzsba rendben van, Zelenszkij erre válaszul azt mondta: a probléma a föld alatt van, nem gondolja, hogy Orbán műholdjai oda is belátnának. Orbán az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek is panaszkodott az ügyben. Utóbbi sajtóhírek szerint arra kérte Zelenszkijt, hogy engedje megvizsgálni a vezetéket, bár nem a szlovák–magyar tandemnek, hanem egy uniós missziónak. Az ukrán elnök azonban egyelőre nem engedélyezte senkinek a sérült vezeték meglátogatását, mondván, azt nem teszik lehetővé a folyamatos orosz támadások.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik