Kemény János erdélyi fejedelem önéletírásából tudjuk, hogy egy alkalommal – még a megválasztása előtt – súlyos szükségbe jutott Medgyes város közelében: útja során ráesteledett, nem volt hajléka a hideg éjszakában. Szerencséjére a közelben cigányok táboroztak, akik befogadták, etették, itatták, szállást adtak neki, és olyan jól tartották, hogy a főúr érdemesnek tartotta lejegyezni emberséges viselkedésüket. A 17. században már biztosan jelen lévő sztereotípiák mellett a korabeli közvéleménynek volt egy „túlcsordulóan érzelmes népcsoport” benyomása is a cigányságról – amelynek tagjai nemcsak mesterségbeli tudásukkal, hanem katonaként is aktívan szolgálták a honvédelmet. Ezzel vesszük fel a magyarországi roma közösségek múltját feldolgozó sorozatunk fonalát ott, ahol az előző részt abbahagytuk: továbbra is az Erdélyi Fejedelemségben járunk, beszélgetőpartnereink pedig ezúttal is Dr. Oborni Teréz történész, az ELTE HTK Történettudományi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, osztályvezetője és Dr. Rácz Balázs Viktor történész, az intézet tudományos munkatársa és az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszékének tanársegéde. Mindketten alapító tagjai az idén útjára induló, „A nemesség küszöbén: az alsóbb rétegek társadalmi és jogi sokfélesége a kora újkori Erdélyben” című kutatási projektnek, amelynek témájába a cigányság is beletartozik.
24.hu
A romákkal szembeni előítéletek gyökerei az Erdélyi Fejedelemségben már jelen voltak, miközben cigány mesterek segítették a várak és vitézek ellátását, és „jó cigány katonák” szolgáltak a hadban. Olcsó, de jó portékáik keresetté tették a termékeiket, a törvény szerint egy forint adóval tartoztak a kincstárnak, a vajdák hatalmaskodása ellen pedig már az országgyűlésnek kellett fellépnie. A roma közösségek történetét bemutató sorozatunkban arra is kitérünk, hogy cigány zenészek már a kora újkorban is minden társadalmi réteg nótáját elhúzták Erdélyben.
Ajánlott videó
- 13:01 Rezes Judit: Ha olyan alkat lennék, lehet, én is megcsaltam volna Győzőt
- 12:50 Zelenszkij: Kész vagyok bármilyen vezetővel együtt dolgozni Magyarországon, aki nem Putyin szövetségese
- 12:37 Für Anikó a nyugdíjáról: Talán egy tank benzinre elég lesz
- 12:03 Bunkerbuli, tátrai menyegző és parázsugrás a hét képein
- 11:53 Curtis: Ha emiatt kevesebben hallgatnák a zenémet, akkor is kiállnék a kormány mellett
- 11:26 35 milliárd forintért árulják a Pénzügyminisztérium épületét
- 11:25 „A szívünk hozott ide minket” – ismert közéleti szereplők nyilatkoznak a Békemenetről
- 11:14 Kijev tájékoztatást adott a Barátság vezetékről, de Orbánék küldöttsége helyett csak a magyar nagykövet lehetett ott
- 10:54 Tiltott adatszerzés miatt fogtak el egy fiatalt az ELTE jogi karán
- 10:10 A kórházból üzent Galla Miklós
- 10:09 Kimi Antonelli élete első futamgyőzelmét ünnepelte Kínában
- 10:01 Így védték cigány mesterek és katonák az erdélyi hazát
- 09:38 Szabó Zsófi a Békemenetről: Senki se féljen eljönni
- 09:31 Oscar 2026: Minden, amit az idei gáláról tudni érdemes
- 09:11 „Üzletet építettetek, de megöltétek a klubot” – kieséssel zárul-e a Spurs vesszőfutása?
- 05:45 Kvíz: Mennyire vagy képben az Oscar legnagyobb botrányaival?
- 11:25 „A szívünk hozott ide minket” – ismert közéleti szereplők nyilatkoznak a Békemenetről
- 06:10 Ulászló hajszolta Mohácsba Magyarországot?
- 05:55 „Ha pályára lép és a labda megjelenik, azonnal átváltozik” – még Lionel Messi is csodálója a Serie A fiatal csillagának
- 09:38 Szabó Zsófi a Békemenetről: Senki se féljen eljönni
- 10:10 A kórházból üzent Galla Miklós
- 09:11 „Üzletet építettetek, de megöltétek a klubot” – kieséssel zárul-e a Spurs vesszőfutása?
- 06:30 Egy éve ilyenkor: élőben nézte a mobilján, ahogy betörők bedöntik a tanyája kapuját
- 22:01 Panyi Szabolcs bemutatta a „Matrjoska” bothálózatot, amit az oroszok a kampány manipulálására használhatnak
- 12:03 Bunkerbuli, tátrai menyegző és parázsugrás a hét képein
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
