Gazdaság

4,5 százalékkal nőtt a GDP

A bruttó hazai termék (GDP) az első negyedévben 4,5 százalékkal, naptári hatással korrigálva 4,3 százalékkal haladta meg a 2005 első negyedévit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes adatokat.

A KSH és az Ecostat közös gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 4,5 százalékkal, a naptári hatást figyelembe véve 4,3 százalékkal nőtt 2006. I. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 1,0 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék.


Az elemzők az első negyedévre 4,55-4,6 százalék körüli gazdasági növekedést vártak.


A kiigazítás nélküli adatok szerint a gazdasági növekedés tavaly az első negyedévben 3,2 százalék, a másodikban és a harmadikban 4,5-4,5 százalék, a negyedikben pedig 4,3 százalék volt. Így 2005-ben a GDP 4,1 százalékkal nőtt 2004-hez képest.


Naptári hatás kiszűrésével tavaly a gazdasági növekedés 4,3 százalék volt, úgy hogy az első negyedévben 4,2 százalékkal, a másodikban és a harmadikban 4,3-4,3 százalékkal, míg a negyedikben 4,5 százalékkal bővült a gazdaság.


Ajánlott videó

Olvasói sztorik