Belföld

20-25 dolgozót épít le 2025-től az ELTE Kancelláriája

MTI/Máthé Zoltán
MTI/Máthé Zoltán

20-25 dolgozóját bocsátaná el hirtelen, a jövő év elejével az ELTE Kancelláriája, értesült a Mérce a Felsőokatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) ELTE-s alapszervezetétől.

Mivel az egyetem dolgozói több mint egy éve, folyamatosan küzdenek saját béremelésükért, ezért akár megrázónak is nevezhető, hogy éppen a „béremelés” kigazdálkodására hivatkoznak ezt indokló levelükben, írják.

A 20-25 fő elbocsátására januári-februári hatállyal kerül sor, amellyel párhuzamosan 10 további munkatárs pozícióját hamarosan elérkező nyugdíjazása után nem tölti be majd a Kancellária.

Az elbocsátások főként a nemzetközi pályázatokkal, egyetemi adminisztrációval foglalkozó állásokat érintik. Noha a csoportos elbocsátásoknál a munkaadónak kötelező a Közalkalmazotti Tanács beleegyezését is megszerezni, a szakszervezet szerint erre most nem kerülhet sor, hiszen hivatalosan a csoportos létszámleépítés jelenleg hatályosan 30 fő, vagy afeletti számú ember, egyidejű elküldését jelenti.

Tájékoztatási kötelezettsége a Tanács felé a munkaadónak így is van. Így azt a szakszervezetisek megtudhatták, az egyetemi vezetés a leépítésnél éppen az ő korábbi követeléseikre hivatkozott, és úgy érvelt, leépítést részben szervezeti átalakítása és hatékonyságjavítása, másrészt „a Kancellárián belüli béremelés forrásának (annak egy részének) megteremtése” indokolta, írja a Mérce.

Gregor Anikó, az ELTE szakszervezeti titkára a Mércének elmondta, írásban már felvette velük a Kancellária a kapcsolatot, és így ígéretet tettek az elbocsátandók esetén a maximális „emberi és munkajogi támogatásra is.

Frissítünk!

Az ELTE a Mérce cikkével kapcsolatban péntek este a következő közleményt adta ki:

 

„2024. október folyamán a kancellári vezetés elindított egy átfogó szervezet-korszerűsítési, hatékonyságjavítási programot, amely az előző években végrehajtott nagyfokú digitalizáció és munkafolyamat-fejlesztés eredményein nyugszik.

 

Jelenlegi intézkedéseinkben fontos szerepet játszik a feladataink változásához, az egyetemi szervezetrendszer korszerűsítéséhez, a feladatellátás ésszerűsítéséhez kapcsolódó hatékonyságjavítás, költségcsökkentés, a különböző kari és központi folyamatok összehangolása, az egyetemi prioritások, az egyetemi tevékenységek és szolgáltatások végiggondolása, valamint a bér- és létszámgazdálkodással kapcsolatos kérdések áttekintése is.

 

Tájékoztatni szeretnénk arról, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetemen több mint 4000 munkavállaló dolgozik, a Kancellárián és a központi szervezeti egységeknél önmagában is közel 600 munkatárs végez munkát.

 

Mindezek alapján a végrehajtandó létszám- és bérgazdálkodási intézkedések a rendes működés keretein nem túlmutató, szokásos munkaügyi döntéseket jelentenek. Ennél bővebb, részletes tájékoztatást nem tudunk adni, mert a Kancellária egyes szervezeti egységein belül önállóan döntenek az adott szervezet működésének hatékonyságjavítását célzó szükséges lépésekről.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik