Belföld

Romlik a tűzoltók szociális helyzete

A fővárosi tűzoltóparancsnok szerint az idén tovább romolhat a tűzoltók szociális helyzete, ugyanis kevesebb ellátásra számíthatnak; Bende Péter mindezek miatt a legfontosabb feladatnak azt nevezte, hogy a folyamatos készenlét fenntartása mellett erősítsék a tűzoltói lelkesedést, amely egyre nehezebb feladat.

A gazdasági válság, a megszorítások a tűzoltókat is érzékenyen érintik – mondta a vezérőrnagy, hozzáfűzve, hogy az állomány tagjai közül mind többen kapnak banki felszólító levelet, bírósági végrehajtásra vonatkozó értesítést, ami rányomja bélyegét a teljes tűzoltó állomány hangulatára, mi több, ez kihat egészségügyi és pszichikai helyzetükre is. Egyre több tűzoltó kényszerül szociális munkáltatói segélyért folyamodni – tette hozzá.

Bende Péter szólt arról, hogy a magyar tűzoltók bére európai viszonylatban az utolsó helyek egyikét foglalja el, s az egész rendszer működése komoly veszélybe kerülne, ha az önkormányzatok nem nyújtanának segítséget.

A tábornok emlékeztetett arra, hogy a Parlament közelében tavaly tartott demonstráción mintegy két és fél ezer tűzoltó vett részt, a szervezet működése ugyanis a költségvetési tervezet miatt veszélybe került. Végül sikerült kiharcolniuk, hogy visszatérhessenek a normatív finanszírozási rendszerbe.

A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságnak (FTP) – amely a budapesti kerületek mellett 18 környező település tűzvédelmét is ellátja – az állami finanszírozás és a Fővárosi Önkormányzattól kapott 650 millió forint mellett további 240 millió forintra lenne szüksége ahhoz, hogy működését a tavalyi szinten tudja biztosítani – mondta Bende Péter.

A múlt évben összesen mintegy 8,6 milliárd forintból gazdálkodhattak, de minden év őszén likviditási gondjaik jelentkeznek, sokszor másfél hónapos késésekkel tudnak számlákat kifizetni – osztotta meg gondjaikat.

A parancsnok közölte: a tűzoltóságot érintő jogszabály-változási „lebegtetések”, a nyugdíjrendszer átalakítása miatt a magyar tűzoltóság állományának kétharmada két év alatt lecserélődött.

Sok az újonc, és annak ellenére, hogy a munkaidő csökkentése miatti uniós jogszabályokhoz igazodva országos szinten is jelentős létszámnövelést hajtottak végre, a fővárosban még 62 embert tudnának foglalkoztatni. Az FTP-nél összesen 1630-an dolgoznak, ebből a helyszínekre vonuló tűzoltók létszáma mintegy 1300.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik