Nincsen erős és sikeres Magyarország rend nélkül – mondta a kormányfő, hozzátéve, a szabályokat be kell tartani, mert a normák betartása a demokráciához tartozik. Kijelentette: Magyarország a kiskapuk országa. Példaként hozta fel erre a színlelt munkaszerződéseket, a próbaidő lejárta előtt kirúgott alkalmazottakat, és a minimálbéren bejelentett dolgozókat. Gyurcsány hangsúlyozta, nem az a közfelelősség, amit a másik csinál, mert a közfelelősség gyakorlása mind a tízmillió magyar közös kötelessége.
Gyurcsány Ferenc felszólalásában a reformokra is kitért. Mint mondta, a reform nem egyenlő azzal, hogy holnap egyszerűen csak többet kell fizetni, „hanem arról szól, hogy teremtünk egy igazságosabb országot”. „Az oktatási reform nem arról szól, hogy fizessünk tandíjat, hanem arról, hogy a felsőoktatásban becsüljék meg a teljesítményt és a versenyt,” „Az egészségügyi reform pedig nem a vizitdíjról szól, hanem a jobb és egyenlőbb szolgáltatásról” – hangoztatta a miniszterelnök.
Kiemelte azt is, hogy az a tempó, amit a kormány diktál, az meglehetősen gyors: egyszerre indít el nagy reformokat, egyszerre próbálja azt képviselni, hogy nem elég a politika világának változni, de fel kell adni régi alkukat is. „Ez a reform kormánya lesz akkor is!” – mondta zárszóként a kormányfő.
A miniszterelnök napirend előtt felszólalásának elején egyébként megemlékezett Horváth Balázsról, aki vasárnap hajnalban hunyt el.
Az MDF megint a kampányról beszélt
Rendkívüli szép szavak, de hol élt az elmúlt időszakban? – kezdte reagálását az MDF vezérszónoka. Dávid Ibolya szerint ma az MSZP-nek és az SZDSZ-nek arra kell választ adni, miért nem mondtak igazat a kampányban. Mint mondta, a két nagypárt felelőtlenül több ezer milliárdot ígért meg a kampányban, a Fidesz azonban, mivel ellenzéki szerepbe került, megúszta az elszámolást. Dávid Ibolya kitért arra is, hogy a Veres–Gyurcsány páros akkor feldobta a kampányáfát, ma pedig az áfa emeléséről beszélnek csak. „Ma nem pannon pumáról van szó, hanem egy fogatlan oroszlánról” – jelentette ki az MDF vezérszónoka.
A Fidesz és a KDNP Horváth Balázs halála miatt nem folyt bele a politikai vitába. A kereszténydemokraták képviselője ugyanakkor a kormányfőnek kijelentette: hiteles lehetett volna, ha a kampány nem az ellenkezőjéről szólt volna.
A liberális racionalitás
Az SZDSZ frakcióvezetője szintén az elhunyt egykori belügyminiszterre emlékezett, mint mondta, akkoriban rengeteg közös cél volt, amit azóta elfelejtettek. Kifejtette: igazságos, ugyanakkor racionális döntéseket kell hozni, amelyek egyszerre segítik a hátrányos helyzetűeket és az ország felzárkóztatását. Kuncze Gábor beszédében ismét az egykulcsos adórendszer mellett érvelt.
Gyurcsány Ferenc válaszában hangsúlyozta: az ellenzék csak azt mondja, mi a véleménye az MSZP-ről, a kampányról és rólam, de arról kevés szó esik, mi a véleményük az országról.
