Az APA budapesti keltezésű háttéranyaga emlékeztet arra, hogy a 2004 óta hivatalában lévő kormányfő éppen állóképességéről ismert, s hogy az ellene intézett éles támadások által sem hagyta kiszorítani magát tisztségéből. Sokkal inkább úgy tűnik, hogy kísérletet tesz pártjának politikai megmentésére – véli az APA elemzője, Mihály Petra.
Ezt látszik alátámasztani az is, hogy Gyurcsány nem lemondott szombaton, hanem a konstruktív bizalmatlansági indítvány révén próbál manőverezni. Lemondása esetén ugyanis Sólyom László államfőnek kellene új miniszterelnököt jelölnie – márpedig ő inkább a konzervatív ellenzékkel rokonszenvezik.
Az APA elemzője szerint egy új kormány tető alá hozásával az MSZP több legyet üthet egy csapásra. Egyrészt a szakértői kormányról szóló tárgyalásokon „felelősségtudattól áthatott válságmenedzsernek mutatkozhat, olyan pártnak, amely csak az ország jólétét tartja szem előtt”. Másrészt eltűnésével Gyurcsány megfosztja az ellenzéket eddigi ellenségképétől, és olyan helyzetbe hozza, hogy az mindenképpen felbőszíti híveinek egy részét – akár együttműködik az MSZP-vel egy „nemzeti kormány” létrejöttében, akár nem.
Gyurcsány felajánlott lemondása az utolsó esély lehet az MSZP számára, hogy a következő választásokon ne „zuhanjon” nagyon mélyre. Ha sikerül a párt irányítása alatt létrehozni egy szakértői kormányt, akkor az MSZP „a nemzet megmentőjeként” ünnepeltetheti magát. Ha viszont nem sikerül a kormányalakítás, és előre hozott választások lesznek, akkor az ellenzékre, főleg a Fideszre háríthatja a felelősséget. Így vagy úgy, a 47 éves politikus visszaszerezte ezzel a lépéssel politikai mozgásterének egy részét – fejtegette az osztrák hírügynökség elemzője.
