14.26
Szocialista források szerint Glatz Ferenc neve csak egy lufi, nem lenne esélye. (A Népszabadság hétfői számában megjelent cikk szerint az akadémikus neve is felmerült az esetleges miniszterelnök-jelöltek között.)
14.22
Horn Gábor nem látja borúsan a jövőt. Az SZDSZ-nek van javaslata arra, hogyan lehet megoldást találni a jelenlegi helyzetre – nyilatkozta a FigyelőNetnek. Nem kívánt neveket közölni, annyit azonban elmondott lapunknak, hogy az SZDSZ által javasolt név már forog a köztudatban: az illető párton kívüli és közgazdasági vonalon dolgozik.
14.15
Hivatalosan még egy név sem merült fel – mondta el az FN-nek Mécs Imre, aki elképzelhetőenk tartja a koalíciót az SZDSZ-szel, de Fodor nem akar belépni. Mécs szerint a kormányban az SZDSZ sokkal jobban képviselhetné a politikáját.
Lapunknak arra a kérdésére, miszerint az MDF-vel együtt volna-e esély, a politikus azt válaszolta, hogy a rendszerváltás után egyszer már meg tudtak egyezni. Véleménye szerint a konzervatív középpárttal kívánatos lenne az együttműködés, de a helyzet nem túl áttekinthető. Elmondása szerint nyitottak a Fidesz felé, a nagykoalíciót azonban csak időlegesen tartja elképzelhetőnek.
13.58
Molnár Csaba nem kívánt a FigyelőNetnek arra a kérdésére válaszolni, miszerint ő lesz a legrövidebb ideig regnáló
közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter. „Erre inkább nem kívánok reagálni” – hárította el lapunk kérdését.
13.55
Vadai Ágnes (MSZP) és Pettkó András (MDF) a Parlament folyosóján elhárította az FN kérdéseit, mondván magánjellegű beszélgetést folytatnak.
KÉPGALÉRIA! (fotó: Gáti András/FN)
13.48
Horn Gábor nem válaszolt lapunk kérdésére, miközben megbeszélésre sietett a Parlament folyosóján.
13.45
A miniszterelnök viszonválasza után, a napirend előtti felszólalásokat követően, visszatértek az eredeti pontok megtárgyalásához.
13.37
Gyurcsány viszonválaszában, a lemondását követő időkre is kemény vitapartnerséget ígért.
Kötelességének tartja azonban elismertetni mindenkivel a nemzet
teljesítményét, a 25 százalékos gazdasági növekedést, a 250 ezer új lakást. Nem
ajánlott mindig újrakezdeni, ne kelljen mindent mindig kidobni. Nem lehet
minden teljesítményt elutasítani – tanácsolta az ellenzéknek.
Gyurcsány Ferenc felszólalása alatt Navracsics Tibor Pelczné Gáll Ildikóval beszélget mosolyogva.
Az előrehozott választásról úgy vélekedik, küzdeni kell ellene demokratikus formában, küzdeni a Fidesz kommunikációja ellen. Nincs különút, nincs reformmentes válságkezelés – mondta Gyurcsány.
Nem lehet megúszni a reformokat, ez csalás. A nemzet és a politika kettészakadt, a legnagyobb baj, hogy egymást ellenségnek tekintik az emberek, miközben a pártok arra építenek politikát, hogy csendben támogassák a szélsőségeket.
13.33
Lendvai Ildikó szerint az ellenzéknek nem Gyurcsánnyal van problémája, hanem az összefogással. „Most kiderült, Gyurcsány Ferenc nem ragaszkodik a székéhez” – hangsúlyozta. Arra szólította fel az ellenzéket, hogy döntse el, kivel van problémája: a kormánnyal vagy a nemzet egyik felével, ugyanis a nemzetnek világosan kell látni.
KÉPGALÉRIA! (fotó: Gáti András/FN)
13.31
Lapunk kérdésére, miszerint van-e a Fidesz-KDNP-nek programja, Semjén Zsolt azt válaszolta: igen, és bármikor átvennék a kormányzást.
13.29
Fodor Gábor azt kérte, legyen meg a pillanat jelentősége, nem minden nap mond le az ország miniszterelnöke. Mindenkinek megvan a véleménye róla, a maga részéről helyes lépésnek tartja, amit tett, véget kellett vetni az agóniának. Azt kell nézni, mi az ország érdeke. Cselekvő és hiteles kormány kell most, nem új választás.
Ne oszlassák fel a parlamentet, még ne, két hét múlva, ha a helyzet úgy kívánja, már lehet, hogy ez lesz az ország érdeke – jelentette ki Fodor. Most egy olyan kormányfő kell, aki visszaszerzi a bizalmat. Az SZDSZ most odaáll egy új elnök mellé, aki elkötelezett egy reformprogram mellett.
13.21
Erkölcstelen az, amikor politikai trükkökkel akarják megakadályozni, hogy az emberek kifejtsék a véleményüket – hangsúlyozta beszédében Semjén Zsolt. Véleménye szerint csak akkor lehet kivezetni az országot, ha mögötte stabil parlament áll, és vissza kell adni az emberek kezébe a döntést.
Gyurcsány csődbe vitte az országot, ezt a szocialisták nem először tették: először Kun Béla, másodszor Rákosi, harmadszor Kádár, majd pedig Gyurcsány – jelentette ki Semjén. E kijelentése tapsot váltott ki az ellenzék soriban. „A Gyurcsány-kormány története kudarcok története, nemcsak államcsőd, hanem országcsőd fenyeget. Új politika kell és új parlament” – mutatott rá a KDNP frakcióvezetője.
KÉPGALÉRIA! (fotó: Gáti András/FN)
Semjén Zsolt nem bírta abbahagyni beszédét. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke többször felszólította, hogy hagyja abba, mert már lejárt az ideje.
13.16
Gyurcsány Ferenc egy bukott miniszterelnök – jelentette ki Navracsics Tibor. Ha a miniszterelnök lemond, akkor biztosítson lehetőséget a választásokra. Természetes ez, hiszen a baloldal megbukott. Nem képes a kormányzásra. A politikai hitelesség útján ismét menedéket kért Gyurcsány.
Nyomorúság és hülyének nézik az embereket – mondta Navracsics, aki szerint hivatalban lévő miniszterelnök nem mondott olyan szégyenletes beszédet, mint Gyurcsány az MSZP szombati kongresszusán.
A fidesz frakcióvezetője szégyenletesnek és gyávának nevezte, hogy Gyurcsány élesen bírálta a független igazságszolgáltatást, amely a demokráciával összeegyeztethetetlen, ráadásul a független hatalmi ágak képviselői nem tudtak védekezni.
13.02
Gyurcsány Ferenc megkezdi a Reform és szolidaritás című napirend előtti felszólalását. A miniszterelnök beszédén ezúttal az ellenzék is jelen van, nem vonult ki.
„A felelősséget a kormánynak és a kormányfőnek kell vállalni” – mutatott rá Gyurcsány. Elmondása szerint a válság miatt még több változásra lesz szükség. „Aki az emberekért valamit akar tenni, annak azt kell mondani: sajnálom, önöknek még többet kell tenni” – hangsúlyozta. „Azt javaslom alapítsunk új kormányt, és szélesebb szakmai összefogás jöjjön létre – tette hozzá. –
KÉPGALÉRIA! (fotó: Gáti András/FN)
A hatalomhoz elég egy párt, az ország dolgainak a megoldásához sok millió ember támogatása és szakmai egyetértés kell” – jelentette ki. Gyurcsány nyitott nemzeti kormányt akar új kormányfővel és új miniszterekkel. Elmondása szerint két hét múlva konstruktív bizalmatlansági indítványt nyújtanak be, hogy április 14-ig egy új kormány jöhessen létre. Országgyűlési képviselőként folytatja munkáját, támogatva az új kormányt. „Döntésem végleges és visszavonhatatlan; köszönöm, hogy szolgálhattam Magyarországot, köszönöm, hogy miniszterelnök lehettem” – zárta beszédét.
12.57
„Nem gondolkodunk új névben, csak az előrehozott választások jöhetnek számításba” – nyilatkozta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke a FigyelőNetnek. Véleménye szerint nem segít a mostani helyzeten, ha bárkit is javasol az MSZP. Semjén – aki a társadalom támogatottságának a hiányát emelte ki lapunknak – reménykedik abban, hogy a parlament feloszlatásáról szóló indítvány ezúttal célt ér.
Előzmények
Ismét összeül az Országgyűlés, hogy a képviselők is meghallgathassák a távozni készülő Gyurcsány Ferencet. A többségnek persze nem lesz új a miniszterelnöki beszéd, a szocialista frakció már odáig jutott, hogy hétfő délelőtt mandátumot adott a párt tárgyalódelegációjának ahhoz, hogy a lehetséges miniszterelnök-jelöltet ne feltétlenül a párt, illetve a frakció soraiban keresse.
Így elvileg az sem zárható ki, hogy a Fidesz adjon embereket a kormányba, ám a legnagyobb ellenzéki párt inkább újraalakítaná az Országgyűlést, ezért várhatóan ma újabb indítványt terjesztenek be a parlament feloszlatásáról.
Szavazást is terveznek mára, mert az Országgyűlés dönt a bankok egyoldalú szerződésmódosítását korlátozó törvényről. És várhatóan zárószavazás lesz a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló, az Alkotmánybíróság (Ab) által részben alkotmányellenesnek nyilvánított törvény módosításáról is.
