Belföld

Jóval olcsóbb lehet jövőre a számlázás, ígéri a minisztérium

Számlánként akár 700 forintot is spórolhatnak a vállalkozások.

Véget vet a papírszámlák korának a legújabb adóügyi fejlesztés; az a vállalkozás pedig, amely a papírszámláról elektronikus számlázásra tér át, számlánként akár hétszáz forintot is spórolhat – mondta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára az MTI-nek.

Izer Norbert ismertette: 2021-ben ez minden vállalkozásnak gyakorlatilag egyetlen kattintással elérhető lesz, hiszen jövőre az adóhivatalba küldött online számlaadatok az erre irányuló jelzés esetén egyben elektronikus számlaként is funkcionálhatnak. A költségek csökkentése mellett a koronavírus-járvány terjedése elleni küzdelemben is sokat segíthet a legújabb adóügyi fejlesztés – mutatott rá.

Az online számla az adótanácsadók kezdeményezésére egy olyan funkcióval bővül jövőre, amely forradalmasíthatja, és jelentősen olcsóbbá teheti a számlázást – tájékoztatott az államtitkár. Az úgynevezett Online Számla 3.0-ban megjelenő új szolgáltatás lényege, hogy a vállalkozó az egyébként is szükséges adatszolgáltatási kötelezettségét a teljes elektronikus számla megküldésével is teljesítheti. A számlabefogadó a számlát innen lekérdezheti és letöltheti.

Ebben az esetben az adatszolgáltatás az elektronikus számla is egyben, a vállalkozó számlázó programjának mindössze annyi feladata van, hogy ezt az adatküldéskor jelölje – magyarázta az államtitkár. Az adóügyi újítás egyszerű használatát biztosító részletszabályokon jelenleg dolgozik a Pénzügyminisztérium, az erről szóló rendelet még az idén megjelenik.

Az új fejlesztés véget vethet a papír és pdf számlák korának, hiszen azon túl, hogy ez a lehető legegyszerűbb számlázási mód, időt és pénzt is megtakaríthatnak az elektronikus számlázást választó vállalkozások – húzta alá Izer Norbert.

Az adótanácsadók számításai szerint számlánként 700 forint spórolható meg azzal, hogy a vállalkozásokat az átállás miatt nem terheli a számla papírtömbbe történő kiállításának vagy kinyomtatásának, a postázásnak és az adatrögzítésnek a költsége.

Az új elektronikus számlázási megoldás a pdf számlánál is sokkal egyszerűbben kiállítható és kezelhető. Az adótanácsadók szerint a vevők, vagyis a számlát befogadó vállalkozások még többet nyerhetnek; számlánként négy percnyi időt takaríthatnak meg. A gazdaságban leggyakrabban használt azonosítók (például szerződés-, megrendelés-, szállítólevélszám) is opcionálisan kitölthetők az adatstruktúrában, ezzel a számlák automatikusan és könnyen feldolgozhatóvá válnak vevői oldalon.

Mivel az elektronikus számlázáshoz a vevőnek hozzá kell járulnia, az egyszerűség, a megspórolható idő és költség nyomós érv lehet a döntés meghozatala során – jegyezte meg Izer Norbert, aki jelezte, hogy 2021-ben válik teljessé az online számlázás, amikortól már minden számlát, még a magánszemélyek részére kiállítottakat is, lát majd az adóhivatal.

Az online számlázás kiterjesztése a mellett, hogy a legnagyobb horderejű lépés a feketegazdaság elleni küzdelemben, több, az Európai Unióban egyedülálló, adóhivatali szolgáltatást is lehetővé tesz, így például az adatszolgáltatással megvalósuló elektronikus számlázást, és az áfabevallási tervezetek hivatali kiajánlását – tájékoztatott Izer Norbert.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik