Berényi Lájos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke szerint a jelentős csökkenés oka, hogy 2006-os bázis rekord év volt a közbeszerzések tekintetében, mivel az volt az I. Nemzeti Fejlesztési Terv utolsó éve, ami emelte a kiírások számát. Másrészt tavaly autópályaépítési boom volt, harmadrészt a választás éve miatt az állami, önkormányzati szektor 2006. első félére előrehozta közbeszerzéseit.
Az idei első félévi csökkenés további oka a költségvetési kiadások visszafogása, és az, hogy a II. NFT pályázatai még csak a kiírás szakaszába jutottak el, az eredményhirdetések pedig a második félévben várhatók.
Jövőre növekedés várható
Becslése szerint 2007-ben a közbeszerzések értéke elmarad a tavalyi 2.000 milliárd forinttól, ám 2008-ban már várhatóan újra eléri a 2006-os rekord szintet.
Berényi Lajos kiemelte: az első hat hónapban a külföldi székhelyű cégek az eljárások 2,02 százalékát nyerték el, szemben az előző év azonos időszaki 2,4 százalékkal, a közbeszerzési összértékre vetítve részesedésük 25 százalékról 3 százalékra csökkent.
Az eljárások darabszámát tekintve 54,8 százalék volt nyílt, szemben a bázisidőszaki 62,4 százalékkal. A tárgyalásos procedúrák 35 százalékot tettek ki, ami 7 százalékponttal volt több, mint a 2006 első félévi. A meghívásos eljárások 3,2 százalékot képviseltek, ami 1,4 százalékpontos csökkenést mutatott az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Kevesebb a nyílt eljárás
A közbeszerzések értékét tekintve 34 százalékot értek el a nyílt eljárások, szemben a 2006. I. félévi 51 százalékkal. A tárgyalásos procedúrák értéke 59 százalékra emelkedett a bázis időszaki 45 százalékról. A meghívásos eljárások értékben 5,4 százalékát képviseltek, míg az egyszerűsítettek 2,2 százalékot.
A közbeszerzések tárgyát tekintve, egyedül a szolgáltatás tárgyú megrendelések értéke növekedett, részesedésük az összértéken belül meghaladta a 40 százalékot. Ugyanakkor a bázis időszakhoz viszonyítva jelentős mértékben csökkent az építési beruházások és az árubeszerzések értéke, ezáltal részesedésük 35, illetve 25 százalék volt.
Élen a költségvetési szervek
Az ajánlatkérők közül a közbeszerzések összértékét tekintve az első helyen a központi költségvetési szervek állnak 40 százalékkal, a helyi önkormányzatok 22,8 százalékkal, a közszolgáltatók 21,2 százalékkal, míg a közjogi szervek 16 százalékkal részesedtek.
A Közbeszerzési Döntőbizottságnál (KBD) az idei első félév során 326 alkalommal támadtak meg közbeszerzési döntést, 98 esetben állapítottak meg jogsértést. A KDB határozataival kapcsolatban 59 esetben fordultak keresettel a Fővárosi Bírósághoz, szemben a 2006 első félévi 73-mal.
Berényi Lajos kiemelte, hogy az EU várhatóan az idén ősszel véglegesíti a közbeszerzések jogorvoslati irányelvét, amelyet még az idén be kell építeni a nemzeti jogba. Ez a jelenlegi magyar gyakorlathoz képest szigorítást jelent, mert például, ha egy eljárásban vesztes pályázó által kezdeményezett jogorvoslati eljárás elindul, abban az esetben nem lehet aláírni a közbeszerzési szerződést.
Messze földön híres művész, nagyképű sztár, a jobboldal kedvence – mit hagyott ránk a fiatalon meghalt Futaki Attila?
Futaki Attila útja nemzetközi rajzolói karriertől az orbáni kultúrpolitika bőkezű támogatásain át halálos betegségéig. Két alkotótársa és barátja emlékezik rá, akik befejezték és kiadták az utolsó munkáját.
