Európa szerte egyre kevesebben kötnek házasságot, és egyre többen élnek élettársi kapcsolatban. Ebből a tendenciából Magyarország sem maradt ki. A kulturális hagyományaink miatt eleve vesztes pozícióból induló, alacsony presztízsű élettárs szó most új értelmet kaphat, ha az Országgyűlés elfogadja az SZDSZ törvénytervezetét. A május végén benyújtott törvényjavaslat jelenleg a kijelölt bizottságnál vár sorára.
Az új jogszabálytervezet két nóvuma a lakáshasználatra és az öröklésre vonatkozik, és – ha jól értelmeztük –, az azonos neműek is azonos jogok birtokosai lennének.
A magyar törvénytervezet ugyanis nem tér ki külön azonos, illetve különböző neműekre. Így elméletileg – mivel az Alkotmánybíróság 1995-ben megváltoztatta az élettárs fogalmát, és törölte azt a részt, mely egy férfiban és egy nőben határozza meg az élettársakat – az azonos neműek is felkereshetik majd az anyakönyvezetőt, regisztráció céljából.
Automatikus öröklés és tulajdonhasználat
Kevesebb házasság, több válás
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2004-ben 43 791 házasságot kötöttek. Összehasonlításul: 1980-ban még több, mint 80 ezret. Ezzel párhuzamosan a válások száma is dinamikusan emelkedik, 2004-ben az ezer házasságkötésre jutó válások száma 562 volt, az 1980-as 346-tal szemben.
„Az élettárs eddig is örökölhetett. Törvényes öröklés ugyan nincsen, de végrendelettel arra hagyom a vagyonom, akire akarom. Magyarországon ráadásul lazák a végrendelkezés szabályai, még közjegyzőre sincs szükség” – foglalta össze a FigyelőNet kérésére a jelenlegi helyzetet Weiss Emília, az ELTE Jogi karának professzora.
Az SZDSZ tervezete szerint az életközösségben élőket a házastársakkal megegyező lakáshasználati jogok illetnék meg. Ehhez regisztrálni kell az anyakönyvvezetőnél, melyet mindkét, a közös háztartásban élő személynek kérnie kell. Kizáró ok azonban, ha a felek bármelyike házas. Ami így létrejön, az a regisztrált élettársi kapcsolat.
„Nem regisztrált élettársi kapcsolat eddig is létezett a magyar jogban, a vagyoni hatások jelenleg is szabályozva vannak. Ilyen eset például, ha az élettárs magáénak ismeri el a gyereket, ilyenkor apai jogokra és kötelességekre tesz szert” – hangsúlyozta Weiss Emília. Mint mondta, ezzel csak az a baj, hogy a szabályozással a kapcsolatból született gyerek sorsa még nem oldódik meg.
A regisztrált élettársi kapcsolat előnye a – a tervezet szerint –, hogy automatikusan megszűnik, ha a felek összeházasodnak, illetve, ha bármelyik fél kéri a regisztráció törlését.
Előrelépés a homoszexuálisok kapcsolatában
Az új modell a jelenlegi élettársi kapcsolat és a házasság közé ékelődne be. Egy harmadik jogviszony alakulna ki, a tervezet azonban sok kérdést érintetlenül hagy – mondta Kárpáti József, a Háttér Társaság A Melegekért – Jogsegélyszolgálat vezetője a FigyelőNetnek. Hozzátette, nem tisztázza például az önkormányzati bérlakáshoz fűződő jogokat, és nem beszél arról sem, hogy regisztrált élettársi közösségben élők fogadhatnak-e örökbe gyermeket vagy sem. “Ettől eltekintve a melegek szempontjából a törvény előrelépés lenne” – mondta.
Külföldön hasonlóan liberális a szabályozás
Ha kitekintünk hazánkból, azt látjuk, hogy a helyzet országonként változik. Hollandiában például mindkét nemnek lehetősége van, hogy regisztrált élettársi közösségben éljen. Németországban pedig kifejezetten az egyneműeknek találták ki a regisztrációt, mert a német jog nem engedélyezte és ma sem engedélyezi az azonos neműek közötti házasságot.