A fix összegű támogatás lényege, hogy a referenciatermék (a legalacsonyabb árú készítmény) árához meghatározott százalékos támogatást fixnek tekintve, a hasonló (hatóanyagú, terápiájú) szerek támogatási összege nem haladhatja meg a referenciatermékhez nyújtott támogatást. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amennyiben egy hatóanyagkörben a legolcsóbb készítmény ára mondjuk 100 forint, a térítése pedig 50 százalékos, akkor ehhez a gyógyszerhez a tb-támogatás 50 forint. Ennyit, vagyis félszáz forintot adnak a hasonló hatóanyagú, de drágább készítményhez is. Így egy 1000 forintos készítményért 950 forintot kell majd fizetni, szemben az eddigi szisztémával, ahol a meghatározott százalékot támogatás formájában az OEP fizette, így az 50 százalékos támogatás esetében a gyógyszer fogyasztói ára 500 forint volt.
Mint arról a FigyelőNet korábban beszámolt, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár több mint 4,3 milliárd forint megtakarítást remél a július 1-jén kibővítendő, fix összeggel támogatott gyógyszerkörtől. A biztosító 1885 termékre – ez a támogatott orvosságok egyharmada – terjeszti ki ezt a fajta támogatást, köztük 381 az e körbe újonnan bevont termék. A változás mintegy 1200 terméknél térítési díj emelkedést, 200 készítménynél pedig csökkenést jelent, míg közel 500 medicinának a beteg által fizetendő díja változatlan marad. Az 1200 termék többségénél, mintegy hetven százalékánál az emelkedés mértéke nem éri el a 100 forintot, a fennmaradó 30 százaléknál pedig átlagosan 500 Ft növekedést tapasztalhatnak a betegek.
A változások csak abban az esetben érintik a beteget, ha ragaszkodik régi gyógyszeréhez. Amennyiben a betegnek sikerül az orvosával közösen a korábban használt gyógyszerével azonos hatóanyagú vagy terápiásan egyenértékű generikus készítményt választania, gyógyszerköltsége csökken. A fixesítésben érintett termékkörök: a vérnyomáscsökkentő készítmények, a fájdalomcsillapítók, az antidepresszánsok, a szív- és érrendszeri megbetegedések kezelésére szolgáló készítmények, a fekélyellenes készítmények, a glaukóma elleni szerek.
Az OEP szakemberei állítják, hogy a százlépés program részeként kiterjesztett fixesítés a generikus készítmények elterjedését, s így a gyógyszergyártók közötti piaci verseny kialakítását szolgálja. (Generikus készítmény az, amely szabadalmi oltalma lejár, így bármely gyógyszercég gyárthatja, ezáltal előállítása lényegesen olcsóbbá válik.) Az árcsökkenésből adódó „megtakarítás” révén új, innovatív készítmények befogadása válik lehetővé.
A gyógyszerköltségek megtakarításából további 20 új innovatív és 70 generikus készítménnyel bővül a betegek számára elérhető támogatotti gyógyszerpaletta. Így onkológiai készítmények: négy új szer került befogadásra, melyek közül három meghatározott daganatos betegség kezelésre, egy pedig fájdalomcsillapításra szolgál. Diabetológiai készítmény: egy új készítmény fogad be a tb, melynek előnye a napi egyszeri adagolás mellett az, hogy használatával kevesebb a vércukor ellenőrzés indokoltsága. Továbbá csökken az éjszakai súlyos vércukorszint-süllyedés kockázata. Infektológia: a veleszületett enzimhiányban szenvedő gyermekek számára használatos készítmény, melynek alkalmazásával csökkenthető a kórházban töltendő napok száma. Bekerült a támogatotti körbe transzplantáció esetében egy a szervkilökődés megelőzésére alkalmazható készítmény, melynek tulajdonságai a felszívódást és mellékhatásokat illetően kedvezőbbek. Befogadásra kerül egy új, az Alzheimer betegség esetében alkalmazható készítmény, 50 százalékos támogatással.