Belföld

Új lépések jönnek a foglakoztatásügyben

Az állást keresők munkahelyhez juttatását és a közszférában dolgozók rugalmasabb foglalkoztatását igyekszik elősegíteni az a négy új foglalkoztatáspolitikai intézkedés, amelynek tervét a miniszterelnök várhatóan hétfőn jelenti be.

Az MTI kormányzati forrásból szerzett értesülései szerint a Száz lépés program keretében a kormány várhatóan arról dönt majd, hogy egy évig járulékmentességet kapnának azok a mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek legalább 3 hónapja nyilvántartott álláskeresőt vesznek fel, és legalább két évig foglalkoztatják. A január elsejétől életbe léptetni tervezett támogatási forma értelmében, ha a munkáltató nem tesz eleget továbbfoglalkoztatási kötelezettségének, akkor a támogatást a megfelelő kamatokkal együtt utólag vissza kellene fizetnie a költségvetésnek – derül ki az MTI birtokába jutott, vonatkozó anyagból.

A kormányzat úgy kalkulál, hogy a program finanszírozásához nem szükséges költségvetési többletforrás, mondván: igaz, hogy átmenetileg a munkáltatói járulékok nem folynak be a költségvetésbe, de ez csak fiktív veszteség, hiszen a program nélkül nem is valósulna meg az érintettek munkába állása. A kormány szerint a foglalkoztatási időszak második esztendejében a munkáltatói járulékbefizetések már egyértelműen növelnék a társadalombiztosítás bevételeit. Megtakarítás érhető el a munkanélküli ellátórendszerben is, hiszen a felvett munkavállalónak nem kell tovább fizetni az álláskeresési támogatást, segélyt.

Lépj egyet előre! – ez a szlogenje a következő lépés-tervezetnek, amely azt a célt szolgálná, hogy a munkavállalók mostani tudásuknál magasabb, versenyképesebb szakképzettséget szerezzenek.

A program keretében, a jövő évtől pályázat útján ingyenes, a szakképzés megkezdéséhez szükséges felzárkóztató képzésben vehetnének részt a nyolc általánossal nem, vagy csak azzal rendelkező felnőttek. Ingyenes képzés alanyai lehetnek azok is, akik szakképesítéssel rendelkeznek, de olyan szakmát szeretnének szerezni, amelyhez külön előképzettség szükséges és olyanok is, akik érettségivel bírnak, de szakképzettségük nincs.

Akik a képzést eredményesen fejezték be, és így korábbi végzettségükhöz képest magasabb képesítést szereztek, a minimálbér összegének megfelelő ösztöndíj formájában utólagos támogatásban is részesülhetnének.

A kabinet a rugalmasabb foglalkoztatás feltételeit szeretné megteremteni a közszférában azzal, hogy azt tervezi: a minisztériumokban, az önkormányzatokban és intézményeikben felülvizsgálják a különböző munkaköröket, melyik alkalmas arra, hogy részmunkaidőben egy helyett több köztisztviselő, közalkalmazott lássa el a feladatokat.

Az új elképzelések szerint jövő év január elsejétől a prémiumévek programba beléphetnek majd azok is, akik 5 évvel állnak nyugdíjazás előtt (a korábbi 3 évvel szemben). A programba belépő köztisztviselő, illetve közalkalmazott korábbi illetményének 70 százalékára – és nem 60 százalékára – számíthatna heti 12 órai munkáért. A kabinet regionális gazdálkodásfejlesztő és szolgáltató központok létrehozását is tervezi, amelyek például felvilágosítást nyújtanának az aktuális pályázati lehetőségekről.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik