A negyedik negyedévben a szezonálisan kiigazított indexek alapján a harmadik negyedévhez viszonyítva ugyancsak 0,3 százalékkal emelkedett a beruházások volumene.
Folyó áron a beruházások teljesítményértéke 4076 milliárd forint volt, ezen beül 2004 negyedik negyedévében 1558 milliárd forintot költöttek beruházásra.
Tavaly a harmadik negyedévben a beruházások volumene 12,7 százalékkal bővült.
Az építési beruházások éves szinten 8,8 százalékkal, a gép- és berendezés-beruházások 7,1 százalékkal emelkedtek.
A KSH közlése szerint a beruházások 2004. évi teljesítményértékének növekedéséhez elsősorban a több mint egynegyed súlyt képviselő ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ág 13,1 százalékos növekedése, – amely a lakásberuházásokat is tartalmazza -, és a csaknem egynegyedet jelentő feldolgozóipar 15,3 százalékos bővülése járult hozzá.
A feldolgozóiparon belül a járműgyártás, a gép, berendezések, valamint a villamos gép-, műszergyártás beruházása volt kiemelkedő tavaly.
A szállítás, raktározás, posta és távközlés 15,2 százalékos bővülésén belül kimagasló az útépítési beruházások értéke, míg a távközlésben a beruházások mérséklődtek az előző évhez képest.
A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás 9,7, a pénzügyi tevékenység 13,3 százalékkal bővült. A mezőgazdaság beruházásai 23,3 százalékkal elmaradtak a 2003. évitől.
Az EU-csatlakozás következtében a támogatási rendszer megváltozott, a támogatható beruházások köre leszűkült, értéke jelentősen csökkent. A KSH számottevő, 8,4 százalékos csökkenést mért az oktatás, 7,2 százalékost az egészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ágak beruházásaiban.
A beruházási tevékenység negyedik negyedévi, a 2003. év azonos időszakához viszonyított 0,3 százalékos növekedésén belül a gép- és berendezés-beruházások 3,8 százalékkal emelkedtek, míg az építési beruházások 1,1 százalékkal csökkentek. A szerény ütemű növekedéshez a viszonylag magas bázisidőszaki adatok is hozzájárultak.
Tavaly az utolsó negyedévben 4,9 százalékkal nőtt az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás, 1,9 százalékkal a szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágakban a beruházások volumene, míg a feldolgozóiparban 2,8 százalékos csökkenést mértek.