Belföld

Francia–japán együttműködés Irak újjáépítéséért

Franciaország és Japán együttműködik Irak újjáépítésében, orvosi segítséget nyújt a háború által alaposan megviselt ország népének, és fokozottan figyel az ország kulturális örökségére.

Dominique de Villepin francia külügyminiszter tokiói látogatása végén elmondta: a két ország nyomást kíván gyakorolni a nemzetközi közösségre Irak megsegítése érdekében, a terrorizmus elleni küzdelem erősítéséért és a fegyverkezés meggátolásáért. Franciaország annak idején keményen ellenezte az amerikai hadműveletet Irakban, nemrég viszont nyitottabbá vált a nemzetközi együttműködésre, és segítséget ajánlott az újjáépítéshez. Tokió végig kitartóan támogatta az Egyesült Államokat, csapatokat küldött a dél-iraki Samawa városba humanitárius segélyekkel, s most az újjáépítésben is segítséget nyújt.

Támogatás, képzés, versenyeztetés

Korábbi kambodzsai együttműködésük mintájára a franciák és a japánok úgy döntöttek, hogy az Iraki Nemzeti Múzeumot, az Iraki Országos Könyvtárat és a Levéltárat támogatásban részesítik. A két ország közös nyilatkozata értelmében a francia támogatással működő bagdadi Al Mansur Egyetemi Kórház személyzetét japán–egyiptomi szervezésű kairói képzésre küldik. A két ország segíteni fogja a az iraki sportolókat, hogy azok részt vehessenek nemzetközi versenyeken, közös oktatási programok szervezését is fontolgatja, például a mezőgazdaság területén. Francia diplomáciai források szerint Párizs hosszú távon együttműködne Japánnal az iraki rendőrség kiképzésében is, ám csupán az ország szuverenitásának helyreállítását követően.

A francia külügyminiszter multinacionális keret létrehozását sürgette az olyan regionális problémák kezelése érdekében, mint például a közép-keleti béke biztosítása.


 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik