A gazdasági kamara pénteken nyilvánosságra hozott elemzése szerint az a tény, hogy a megkérdezett vállalkozók háromnegyede nem számol különösebb gondokkal azt jelzi, hogy felkészültek az uniós normák átvételére és teljesítésére. Ugyanakkor az, hogy a vállalkozók 25 százaléka komolyan aggódik, nem lebecsülendő dolog.
A legnagyobb aggodalom különösen a közepes nagyságú, legfeljebb 250 embert alkalmazó cégek körében tapasztalható, elsősorban az élelmiszeripar, a textilipar és a bőripar területén, valamint az utazási irodák körében. A másik oldalon aránylag biztonságosnak tekintik helyzetüket, s jövőjüket az építkezési vállalatok, a különféle műszaki tervező irodák, valamint a szolgáltatásokat nyújtó cégek.
A várható gondok között első helyen szerepel a bérkiadások növekedése, míg a másodikon az uniós előírások alkalmazása. A harmadik problémaként általában azt említették a vállalkozók, hogy az Európai Unió körülményei között nem lesz anyagi fedezetük alkalmazottaik magasabb bérének kifizetésére, s ezért egy részüket el fog kelleni bocsátani, illetve a termelés fenntartására új technológiákat, berendezéseket fog kelleni vásárolniuk, amire nem biztos, hogy lesz elég tőkéjük.