Palócz Éva, a Kopint-Datorg tudományos vezérigazgatója szerint elhamarkodott lenne bármi ítélet, mert nem tudni, hogy a miniszterelnök Draskovicsot túl szigorúnak vagy éppen túl puhának tartotta a miniszterelnök. A költségvetési terv kiigazítására nincs szükség, az ugyanis jó, 3,6 százalékos GDP-arányos hiány megfelelő – nyilatkozta az elemző a FigyelőNetnek. Inkább a végrehajtással lehetnek problémák. Ha puhítani akarnának, az óriási baj lenne. Az áfa az idei költségvetésben ugyanis rejtett bomba lehet, ha az erre félretett tartalék valami másra megy el, akkor kiderülhet, hogy az idei év is nagyon feszített. De ha a miniszterelnök megadja a támogatást a népszerűtlen intézkedésekre, akkor a változás hasznos lehet. Mindez kommunikáció kérdése is, mert kiadáscsökkentést is lehet úgy kommunikálni, hogy az emberek megértsék, a rövidtávú megszorítások a jövőbe való invesztíciót jelentenek. Ha az új pénzügyminiszter nekimegy annak, aminek eddig senki nem mert, és betömné a pénzkifolyó csatornákat, akkor sikeres lehet. De nem a családi pótlékot kellene elvenni, hanem a bürokráciát kellene csökkenteni. Veres az MSZP-ben tekintélyes embernek számít, a kormányfő áldásával lehet, hogy végig tudná vinni a reformokat.
Draskovics Tibornak nem sikerült radikális adóreformot letenni az asztalra, mivel megkötötte a szakemberek kezét azzal, hogy a hiány nem nőhet – mondta Török Zoltán az MTI-nek. A Raiffeisen Bank Rt. vezető elemzője hozzátette: a kormányfő vélhetően úgy gondolta, hogy Draskovics nem a reformok embere, s egy átfogóbb államháztartási reformhoz az erős párttámogatottsággal
rendelkező Veres alkalmasabb lehet.
Más elemzők is úgy érzik, Draskovics remegő kézzel nyúlt az adóreformhoz. Forián Szabó Gergely szerint a távirati irodának nyilatkozva azt mondta: kódolható volt az adóreform bizottság kudarca, hiszen radikális elképzeléseket nem lehet megvalósítani változatlan mértékű deficit mellett, s ez vezethetett Draskovics Tibor leváltásához – jelentette ki a CA-IB Alapkezelő Rt. vezető elemzője. Kíváncsi s egyben kissé szkeptikus is vagyok a meghirdetett radikálisabb reformlépéseket illetően, hiszen az euró 2010-es bevezetésének forgatókönyve kijelöli a peremfeltételeket – mondta az elemző.
“Különböző okok, elsősorban az EU-nak küldött konvergencia program szükséges módosítása és a hiány bejelentettnél nagyobb volta miatt lassan erodálódott a pénzügyminiszter pozíciója” – állította az elemző. Török Zoltán szerint rövid távon a piacok alig-alig reagálnak majd a váltásra. “A magyar állampapírokba befektetők nem Draskovics Tibor miatt hozták ide a pénzüket, tehát a váltás miatt nem is viszik ki innen” – tette hozzá. Úgy értékeli a helyzetet, hogy a piacok nem reagáltak idegesen a váltásra, a forint ugyan gyengült egy kissé, de ennek mértéke jóval kisebb mint a zloty árfolyamának gyengülése. A piaci reakció a keddi államháztartási tájékoztató után változhat – mondta, hozzáfűzve: kérdés, hogy a Pénzügyminisztérium a váltásra tekintettel nem halasztja-e el új államháztartási prognózisának közzétételét – fogalmazott Forián Szabó Gergely. A Pénzügyminisztérium kedden nyilvánosságra kerülő áprilisi államháztartási hiányprognózisa után érzékelhetővé válhat a piac véleménye a váltásról – mondta Vojnits Tamás az MTI jelentése szerint. Az OTP Bank Rt. elemzési igazgatója úgy véli, hogy az eddigi nyilatkozatokból még nem egyértelmű, hogy az új pénzügyminiszter valóban egy tapodtat sem fog engedni az államháztartási hiánycélból.
Draskovics nélkül a helyzet egyre rosszabb lesz – állította Frank Jansen, aki 2 milliárd dollárnyi befektetést kezel a KBC Conseil Service megbízásából Kelet-Európában. A Bloombergnek nyilatkozva Jansen egyre pesszimistább Magyarországot illetően. Nem csökkentik a költségvetés hiányát, még akkor sem, ha semmi más dolguk nincs.