A napokban lett 25 éves a magyar adórendszer, ennek apropóján adott sajtóközleményben visszatekintő értékelést a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete.
Vadász Iván, az egyesület szakmai alelnöke a magyar adórendszert régiós összehasonlításban vizsgálta. Főbb megállapításai ezek voltak:
- az adóelkerülés beépült a gazdaságba, és az áfaveszteség mértéke az utóbbi években sem csökkent
- a feketegazdaság aránya – a nyereséget terhelő adók fokozatos csökkenése ellenére is – kormányciklusoktól függetlenül lényegében változatlan
- a korrupció zsoldja elnyeli a bruttó nemzeti termék 20-25%-át
- a béreket sújtó költségekben az elmúlt években némi javulás állt be, a terhelés csökkent, de nem eléggé.
Siklós Márta, az egyesület általános alelnöke a magyar adórendszer 25 éves történetét vizsgálta. Szerinte:
- a magyar adórendszer sajnos egyre bonyolultabbá vált, így egyre nagyobb adminisztrációs teher hárult a vállalkozásokra és a szakemberekre is
- ma 60 féle különböző adó, járulék címen szed az állam bevételt
- a költségvetési bevételek nagyobb része még mindig csak néhány fő adónemből származik, amely részben megkérdőjelezi a bonyolult rendszer indokoltságát.
Ilyen például az adófolyószámlák számának csökkentése, vagy az olyan ellentmondásos és nehezen értelmezhető elemek, mint például a behajtási költségátalány számviteli, polgári jogi szabályozásának azonnali megváltoztatása.
Ugyancsak jelentős többletköltséget – így magasabb szintű adóterhelést – jelent a bonyolult adórendszer adóhatósági ellenőrzése is. Az elmúlt 25 év mérlegét megvonva elmondható, hogy a bonyolult adórendszer miatt a vállalkozásoknak egyre nehezebb az ezzel kapcsolatos feladatok teljesítése.