Nagyvilág

Nem igaz, hogy az amerikaik kutyába se veszik a magyart

Az őshonos magyar terelőkutya 190-ként került be a legrégebbi amerikai fajtanyilvántartásba. A mostani döntés után versenyezhet a legnevesebb amerikai kutyakiállításon, a Westminster Kennel Club rendezvényén.

A rövid, göndör szőrű, lebicsakló fülű pumi tanulékony, élelmes, nagy munkabírású. A 9-13 kiló közötti kutyát évszázadokon át használták Magyarországon marhacsordák, birkanyájak, sertéskondák terelésére. Rokona a pulinak, amelyet az American Kennel Club (AKC )már korábban elismert.

Az amerikai Magyar Pumi Klub elnöke szerint ez a kutya nem annak való, aki “egész nap a kanapén ül és tévét néz”. Chris Levy már évtizede óta fáradozik a fajta amerikai elterjesztésén. Most azt mondta, a pumik nagyon jól teljesítenek az ügyességi versenyeken és más kutyás sportokban, Amerikában nyulakat, csirkéket, kecskéket és még macskákat is őriznek.

Ahhoz, hogy az AKC nyilvántartásba vegyen egy fajtát, egyéb kritériumok teljesítése mellett az is kell, hogy legalább háromszáz egyed éljen belőle az országban. Két másik fajtát, az amerikai meztelen terriert és az arab agarat januárban vették fel, a februári kutyakiállításon már ők is részt vehetnek.

Néhány napja a Hungarikum Bizottság döntése értelmében a Magyar Értéktár “tételei” közé kerültek a magyar pásztor- és vadászkutya fajták, így a pumi is.

 

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik