Több százmillió évvel ezelőtt a világunk nagyon másképp nézett ki, mint ma. A kontinensek a Pangea nevű szuperkontinensen egyesültek. Ez később több különálló szárazföldre esett szét a Föld tektonikus lemezeinek átrendeződésével. Bár lehet, hogy nem érezzük, ez a folyamat napjainkban is zajlik, a tudósok pedig úgy vélik, hogy nyomokat találtak egy új tektonikus határ megnyílására Afrika alatt, írja a Science Alert.
A Frontiers in Earth Science című folyóiratban közzétett tanulmány szerint Zambia Kafue-hasadéknak nevezett régiójában a tudósok felfedezték, hogy a geotermikus forrásokon keresztül feltörő héliumizotópok a Föld köpenyének mélyéről származnak – ami az aktív tektonikus hasadékképződés korai jele lehet.
Ez bizonyíték arra, hogy a Kafue-hasadék törésvonala aktív és ezért a délnyugat-afrikai hasadékzóna is az – és a szubszaharai Afrika felbomlásának korai jele lehet.
– jelentette ki Mike Daly geológus, az Oxfordi Egyetem munkatársa.
A Kafue-hasadék egy 2500 kilométer hosszan húzódó hasadékrendszer része, amely átlósan húzódik Afrika közepén, és a Közép-Atlanti-hátságig, az Afrikai-lemez és a Dél-amerikai-lemez találkozásának határáig ér.
Amennyiben valóban elkezdődik egy tektonikus határvonal kialakulása Közép-Afrikában, a szétválás folyamata lassú lesz, több millió évig is eltarthat, de szépen lassan kettészakadhat a kontinens. A szakértők kiemelték: ezt a folyamatot akár ki is lehet aknázni: például a geotermikus energia, valamint a hidrogén- és héliumgázok kinyerése által.

