Egy új tanulmány alapján hivatalos taggal, a 2017 OF201 jelű, Neptunuszon túli objektummal (TNO) bővült a Naprendszer – írja az IFLScience. Az égitest a Neptunusz pályán túl kering és 25 ezer év alatt kerüli meg a Napot.
A Nemzetközi Csillagászati Unió május 21-én jelentette be hivatalosan az objektum felfedezését.
Sihao Cheng, a 2017 OF201 felfedezője szerint az égitest csupán pályája 1 százalékán van olyan közel hozzánk, hogy észlelhető legyen. „Ennek az egyetlen objektumnak a jelenléte arra utal, hogy még körülbelül száz hasonló pályájú és méretű objektum lehet, csak túl messze vannak a jelenlegi detektálhatósághoz” – tette hozzá. A szakember kiemelte: noha a teleszkópok fejlődése lehetővé tette a világegyetem távoli részeinek feltérképezését, még mindig rengeteg felfedeznivaló van Naprendszerünkben.
Az objektum átmérője csupán harmada a Plutóénak, megtalálása ezért egészen bravúros. Pályája legtávolabbi pontján 1600-szor távolabb jár a Naptól, mint a Föld.
A 2017 OF201 létezése hozzájárulhat a feltételezett kilencedik bolygó létezésének cáfolatához. Egyes TNO-k olyan pályát írnak le, amelyek alapján bizonyos szakértők azt feltételezik, egy eddig fel nem fedezett, nagy tömegű objektum rejtőzik a Naprendszer távoli régiójában. A mostani törpebolygó pályája viszont nem illeszkedik ebbe a csoportba.
Amennyiben több hasonló TMO-t is találnak, az probléma lehet a kilencedik bolygó elméletére nézve. Mivel az észlelés archív adatokból származik, további objektumok is lehetnek a régi információhalmazokban.