Tudomány

Arany szivárog a Föld belsejéből

Art Wolfe / Getty Images
Art Wolfe / Getty Images

Egy új tanulmányban a szakértők hawaii vulkáni kőzeteket vizsgálva megállapították, hogy a Föld magjából arany és más nemesfémek szivárognak a felszínre – írja a The Independent. Ez az első ilyen típusú elemzés.

Bolygónk nemesfémkészleteinek több mint 99,99 százaléka 3000 kilométer vastagnyi kőzetrétegek alatt, elérhetetlen mélységben, a magban rejtőzik. Ezek az anyagok 4,5 milliárd évvel ezelőtt, a Föld kialakulásakor estek csapdába.

A szakemberek új technikák segítségével ruténiumot detektáltak a felszínen található vulkáni kőzetekben. A nemesfém olyan koncentrációban volt jelen, amely arra utal, hogy a mag és a köpeny határán keletkezett.

A kutatók megállapították, hogy a hawaii bazaltkövekben sokkal magasabb a ruténium koncentrációja, mint a köpenyben.

Adataink megerősítik, hogy a magból származó anyagok, köztük az arany és más nemesfémek szivárognak a felettük lévő köpenybe

Nils Messling, a Göttingeni Egyetem munkatársa és a csapat tagja.

A felfedezés azt sugallja, hogy a mag a vártnál kevésbé elszigetelt, a korábban elérhetetlennek gondolt anyagok pedig vulkánkitörésekkel a felszínre bukkanhatnak. A szakértők szerint a ruténium különböző formái új jelzőként szolgálhatnak a mag és a köpeny közötti kölcsönhatás további vizsgálatához.

A friss eredmények tükrében több milliószor milliárd tonna túlhevített anyag emelkedik a mag és a köpeny határáról a felszínre, olyan óceáni szigeteket hozva létre, mint amilyen Hawaii. Úgy tűnik, a világ arany- és más nemesfém-készleteinek legalább egy része, amelyre ma támaszkodunk, a magból származik.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a folyamat a múltban is zajlott-e. Ennek megismeréséhez további elemzésekre lesz szükség.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik