Tudomány

A Római Birodalom ritka leleteire bukkantak Svájcban

A Római Birodalom idejéről származó út maradványait találták meg Svájcban, egy Kaiseraugst nevű község területén. Az ásatások során a régészek emellett épületek romjait, csecsemők sírjait és ritka műtárgyakat is felszínre hoztak.

5 fotó

Az Arkeonews beszámolója szerint az út egy Augusta Raurica elnevezésű, ókori római város része volt, amelyet Krisztus előtt 44-ben alapítottak. Az út mintegy 4 méter széles lehetett, rajta rendszeres felújítások, tatarozások nyomait fedezték fel. Két oldalán vízelvezető árkok húzódtak, illetve épületek oszlopos tornácai álltak, amelyek a rómaiak szofisztikált várostervezéséről és infrastruktúrájáról árulkodnak.

A kutatók két épület pincehelyiségét is feltárták, amelyek területére csecsemőket temettek el. Ez a római Birodalomban bevett szokás volt, az ókorban ugyanis meglehetősen magas volt a gyermekhalandóság aránya, a családok pedig sokszor temetők helyett saját otthonaikban helyezték végső nyugalomra elvesztett gyermekeiket.

Az ásatások egyik legkiemelkedőbb lelete egy apró, bronzból készült szobrocska, amely egy párducot ábrázol. Ez a tárgy valódi ritkaságnak számít, ráadásul betekintést enged az akkori emberek életébe, illetve a korszak kézművesiparának minőségét is példázza, ezért kifejezetten értékes.

Kapcsolódó
Több ezer éves kincseket és fegyvereket találtak a Somlón
Egyelőre rejtély, kikhez tartozhattak ezek az ókori tárgyak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik