2000 éve elásott kincsre bukkant egy amatőr fémdetektoros Észak-Angliában, Melsonby határában – írja a Live Science. A leletegyüttes több mint 800 vaskori tárgyból, többek között egy üstből, egy boros tálból, lószerszámokból, szekérdarabokból, egy tükörből és lándzsákból áll.





Peter Heads 2021 decemberében találta meg az első leleteket, miután engedélyt kapott az érintett terület tulajdonosától a keresésre. A felfedezés után értesítette az illetékeseket, és hivatalos ásatás kezdődött.
Tom Moore, a Durhami Egyetem munkatársa szerint az általuk feltárt tál különösen értékes, mert Nagy-Britannia északi részén szokatlannak számít. „Díszítése a mediterráneumi és a brit vaskori stílusokat ötvözi”- nyilatkozta a kutató, hozzátéve, ez arra utal, hogy tulajdonosa kapcsolatban állt Britannia, Európa, sőt a római világ területeivel.
Moore szerint igazán csak akkor ismerték fel a felfedezés jelentőségét, amikor megkezdték az átfogó feltárást. A szakértő úgy látja, a leletegyüttes nagysága miatt nemcsak Nagy-Britanniában, hanem valószínűleg egész Európában kivételes.
A kutatók a helyszínről egy hatalmas, tárgyakkal teli földtömböt emeltek ki, ezt CT-vel vizsgálták meg, majd 3D-s modellt készítettek. Az adatok alapján a vasból és rézötvözetből készült leletek nagy része megégett vagy eltört.
A lángok eloltása után néhány leletet még jobban megrongáltak, majd egy gödörbe tették őket, és köveket dobáltak rájuk.
A sérülések ellenére sok tárgy még mindig jól felismerhető, sőt díszítést is tartalmaz. Néhány lószerszámon a Földközi-tenger térségére jellemző korall- és üvegdekorációk láthatóak, ami ismét csak a távolsági kereskedelem bizonyítéka.
Moore szerint a leletek magas státuszról árulkodnak, a felfedezés pedig azt igazolja, hogy Észak-Britannia elitje ugyanolyan erős volt, mint a déli. A kincs elemzése még nem zárult le, a tervek között szerepel, hogy a leleteket később múzeumban mutassák be.