Ősi szarmata temetkezési helyre, benne pedig számos értékes kincsre bukkantak Kazahsztánban – írja az Arkeonews. A régészek összesen kilenc sírt tártak fel, amelyek közül hét meglehetősen jó állapotban maradt fenn.
A lelőhelyet a Kaszpi-tenger közelében, az Atiraui területen fedezték fel, amelyet egykor szarmaták laktak. A szarmaták egy sztyeppei lovas nomád nép voltak, akik a Krisztus előtti 5. századtól egészen Krisztus utáni 4. századig léteztek. Ismereteink szerint közeli rokonságban állhattak a szkítákkal, és kapcsolatban állhattak a Római és a Perzsa Birodalommal is.
A most felfedezett sírok sokat elárulhatnak ennek az ősi népnek a temetkezési szokásairól és kultúrájáról. A kilenc sír feltárását egy két éven át tartó ásatás során végezték el, amely számos leletet hozott a felszínre.
Az egyik legkiemelkedőbb lelet egy arany karkötő, amely mintegy 370 grammot nyom és két vége egy-egy hópárducot ábrázol.

Szarmatákhoz köthető leleteket többször fedeztek fel Magyarországon is. Baja közelében például egy elhagyott szarmata telep nyomait találták meg, valamint egy temetőt, amelynek tíz sírját tárták fel. A lelőhelyen többek között vaskéseket, vascsatokat, gyöngyöket, fülbevalókat, egy gyűrűt és egy nyílhegyet is felszínre hoztak. Ezen kívül kerültek elő szarmata leletek Kiskunhalasnál, Törökszentmiklósnál, Hódmezővásárhelyen és Kecskeméten is.