Tudomány

Tovább csökkentette Magyarország területét a második Trianon

Keystone-France / Gamma-Keystone via Getty Images
Gheorghe Tătărescu román külügyminiszter aláírja a párizsi békeszerződést.
Keystone-France / Gamma-Keystone via Getty Images
Gheorghe Tătărescu román külügyminiszter aláírja a párizsi békeszerződést.

Magyarország, valamint a második világháború győztes hatalmai 78 éve, 1947. február 10-én írták alá a párizsi békeszerződést. A dokumentum visszaállította a trianoni határokat, sőt tovább csökkentette hazánk területét – írja a Rubicon.

Magyarország a térség államai közül a legtovább maradt a náci Németország szövetségese, így a Hitler bukása után megalkotott békétől nem sok jót várhatott. Az 1947. február 10-én, Gyöngyösi János külügyminiszter által aláírt békeszerződés értelmében Magyarország határait az 1937. december 31-i – tehát a bécsi döntések revíziója előtti – állapotok szerint húzták meg. Az ország ráadásul újabb területeket veszített, ugyanis Csehszlovákia három Pozsony közelében fekvő faluval – Horvátjárfalu, Oroszvár, Dunacsún – gyarapodott, hogy védhető hídfőt biztosíthasson a város számára.

A Párizsban aláírt dokumentum tovább rontott a határon túliak helyzetén is, ugyanis a trianoni békeszerződéssel ellentétben nem fogalmazott meg kisebbségvédelmi rendelkezéseket, vagyis az elszakított magyarokat az adott állam jóindulatára utalta. Az egyezmény ezenkívül 300 millió dollárban állapította meg a hazánkra kirótt jóvátételt, amiből 200 millió a Szovjetuniót, 70 millió Jugoszláviát, 30 millió pedig a csehszlovák államot illette meg.

A párizsi békeszerződés egyetlen ponton bizonyult enyhébbnek a trianoni diktátumnál, ez a hadsereg volt, amelynek létszámát a nagyhatalmak 70.000 főben szabták meg, engedélyezték a nehézfegyverzet és a légierő fenntartását, az atomfegyverek birtoklását és fejlesztését azonban szigorúan megtiltották.

Kapcsolódó
Elájult a román miniszter, mikor Magyarország visszaszerezte Erdély egy részét
Hazánk Erdély területéből mintegy 43 000 négyzetkilométert kapott vissza, amelynek 2,4 milliós lakosságából – az 1941-es népszámlálás szerint – 54 százalék, azaz 1,3 millió fő vallotta magát magyarnak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik