Ezt kell mindenképpen tudni a majomhimlőről

Járványügyi gyorstalpaló a betegségről szakértőtől.
Kapcsolódó cikkek

Most, hogy itthon is megjelent a majomhimlő, felmerülhet a kérdés, hogy mire kell figyelnünk, mit tegyünk, ha tüneteket észlelünk, és mik a legfontosabb tudnivalók jelenleg a betegségről. Dr. Rékassy Balázs orvos, egészségügyi menedzser Facebook-oldalán összegyűjtötte a legfontosabb, jelenleg biztosan tudható információkat a majomhimlőről – köztük azt is, hogy mit tegyen, aki aggódik a fertőzés miatt, és hogy mikor, milyen tünetekkel kell orvoshoz fordulni. A Nemzeti Népegészségügyi Központ egyelőre csak kormánymegbízottak számára adott ki tájékoztatást.

Hogyan lehet elkapni a betegséget?

Kapcsolódó
Terjed a majomhimlő, de nem kell járványtól tartani
Jelenlegi ismereteink szerint a vírus enyhébb megbetegedést okozó variánsáról van szó. Nehezen terjed emberről emberre.

Mikor lehet aggódni?

Alapvetően izgulni nem kell, hiszen úgy tűnik, Európában a betegség enyhébb változata terjed. Abban az esetben érdemes jelentkezni a háziorvosnál, ha tudja, hogy olyannal volt együtt, aki igazoltan beteg lett. Ha új foltokat, fekélyeket, hólyagokat talál a testén bárhol, és felmerül a gyanú, különösen, ha új szexpartnere volt az elmúlt pár héten belül, mihamarabb jelentse a háziorvosnak telefonon vagy online – írja a szakember.

Az inkubációs szakasz jellemzően 1-2-hét, de akár 3 is lehet. Tünetek megjelenésével érdemes elgondolkodni, hogy az elmúlt 3 hétben volt-e szoros kontakban beteggel, járt-e Afrikában, ott fogyasztott-e nyers vagy nem kellően elkészített húst, foglalkozik-e vadállatokkal, esetleg volt-e szexuális kontaktusa magas rizikójú személyekkel.

A monogám, illetve aszexuális emberek esélye a betegségre – jelenlegi tudásunk szerint – minimális. Ma még nagyon nagyon kicsi a valószínűsége annak is, hogy bárki elkapja a fertőzést, Európában párszáz ismert eset van összesen.

Kapcsolódó
„Nem tudjuk biztosan, mennyire véd a majomhimlő ellen a himlőoltás”
Nem tudni, jó-e ellene a régi himlőoltás, de vannak már újabb alternatívák. Egyelőre nincs szükség tömeges oltásra.

Mit tegyen, ha tüneteket észlel?

Ha fennáll az erős gyanú, hogy a tünetek alapján majomhimlőt kaphatott el, érdemes PCR vizsgálatot csináltatni és utánanézni, hogy elkaphattam-e valahol a betegséget. Érdemes átgondolni, volt-e olyan helyen, ahol éppen járvány van, vagy volt-e együtt olyan valakivel, aki beteg lett az elmúlt 3 hétben. Ha tüneteket észlel magán,

Higgadtan, kellő informáltsággal, együtt csökkenthetjük egy újabb járvány kialakulását – teszi hozzá Rékassy Balázs.