Tudomány

Piszok meleg volt a világon idén májusban

Az Európai Unió után az Egyesült Államok légkörfigyelő szolgálata is azt állapította meg, hogy rekordmagas volt a világ átlaghőmérséklete idén májusban.

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) hétvégén közzétett adatai szerint az idei május 2016 májusával együtt volt az eddigi legmelegebb a mérések 1880-as kezdete óta, a szárazföldek és a világtengerek feletti levegő 15,7 Celsius-fokos átlaghőmérséklete 0,95 fokkal haladta meg a 20. század 14,8 Celsius-fokos átlaghőmérsékletét.

A NOAA jelentése szerint különösen magas volt a hőmérséklet Ázsia nagy területein, Afrika északi részén, Alaszkán, Dél- és Közép-Amerikában és Nyugat-Európa sok részén.

A legutóbbi hét május (2014-től 2020-ig) az eddigi hét legmelegebb május volt az elmúlt 141 évben.

Az idei tavasz a második legmelegebb volt 2016 tavasza után, és 2020 első öt hónapjának átlaghőmérséklete a második legmelegebb évkezdést jelenti a mérések kezdete óta. A NOAA szerint valószínű, hogy 2020 a két legmelegebb esztendő egyike lesz 1880 óta.

A múlt héten az EU műholdas légkörfigyelő szolgálata, a Copernicus is azt jelentette, hogy az idei május a legmelegebb volt a Földön a feljegyzések kezdete óta.

(MTI)

Kiemelt kép: György király-sziget, 2020. február 27. A 2020. január 18-i képen homokot szór magára egy nõstény déli elefántfóka (Mirounga leonina) az antarktiszi György király-sziget Drake Pass-öblének partján. A Déli-sarkvidék partjaitól mintegy 120 kilométerre fekvõ, 95 kilométer hosszú és 25 kilométer széles sziget legnagyobb részét az utóbbi idõkig egész évben jég borította, a globális felmelegedés hatására azonban egyre nagyobb területén olvad el a jégpáncél a déli félteke nyári hónapjaiban. A sziget több fóka- és pingvinfaj otthona, és nyaranta sarkvidéki madarak fészkelõhelye. MTI/EPA/EFE/Federico Anfitti

Ajánlott videó

Olvasói sztorik