Átlép egy határt az időjárásunk

Északnyugati áramlás vette át az uralmat hazánk felett, rendkívül változékony időre van kilátás, a hőmérséklet úgy lépi át napjában többször is a fagypont határát, hogy követni sem tudjuk.
Kapcsolódó cikkek

Az elmúlt héten élhettük meg a 2018/2019-es tél talán legmeghittebb napjait: a sűrű hóesésből az egész országot elfedő hótakaró alakult ki, hazánk nagy részén hétvégéig meg is maradt. Ám ahogy már múlt hétfőn említettük, a havazás nyomában érkező melegfront nyugati irányból kelet felé törve jelentős enyhülést hozott.

Jelenleg azt mondhatjuk, térségünk felett stabilizálódott a nyugat-kelet irányú zonális áramlás, hétfőn már egy északnyugati hidegfront hatását érezzük. Felesleges most a frontok nyomába eredni, a lényeg, hogy az ilyenkor teljesen normális zonális áramlás további enyhülést és rendkívül változékony időjárást okoz a héten (is).

Rémisztő üzenetet küldött az időjárás
Szakértő segítségével elemezve az elmúlt évet kiderül: az éghajlatváltozás kezdi kimutatni foga fehérjét.

Változó és megterhelő

Az ilyenkor szokásos nyugati frontok erős széllel járnak, és nagy napi hőmérsékletkülönbségeket okoznak, jellemzően kettészakad az ország. Míg északkeleten a leghidegebb hajnalokon -8, -10 fokot mérhetünk, addig máshol épphogy fagypont közelébe hűl a levegő, a Dél-Dunántúlon pedig napközben akár 12 fokra is emelkedhet a hőmérséklet

– mondja a 24.hu-nak Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa.

Ami biztos, az a változékonyság, a fagypont jelentette határ rendszeres átlépése mellett váltakozó frontok, nagy nyomás és hőmérsékleti különbségek megviselik az emberi szervezetet, emellett tényleg kellemetlenné teszik az időjárást.

Egész héten erős, sokszor viharos szélre, nagy napi hőingásra, néhol kemény téli mínuszokra, máshol tavaszi enyhe időre, esőre, ónos esőre, havazásra egyaránt számíthatunk.

Marad, de hidegebb lesz

A meteorológus úgy fogalmaz, Magyarország időjárás szempontjából kettészakad: nagy részén napközben szinte tavaszias lesz az idő, az északnyugati megyékben marad a tél, ott a mostani enyhülés mindössze 2-3 fokot jelent. Így szokott alakulni télen északnyugati áramlás esetén: Borsod, Szabolcs – és néha Hajdú-Bihar is csatlakozik – „felfűtéséhez” január derekán délnyugati áramlásra lenne szükség.

Bármilyen változékony, és komfortzónánkat tekintve nagyon is kellemetlen időszak elé nézünk, szélsőértékek és rekordok sem várhatók, januárban az ilyen helyzet belefér az átlagba.

Hosszabb távon is marad a változékonyság előre láthatóan a hónap végéig. Azzal a különbséggel, hogy hidegebb lesz, vagyis jelen variációk alacsonyabb hőmérsékleti tartományban valósulnak meg.

Részletek

Nézzük most a részleteket a Kiderül.hu előrejelzése alapján:

Hétfőn

Kedden

Szerdán

Csütörtökön

Pénteken

Szombaton

Kiemelt kép: Kevin Brine /iStock