Tudomány

Vulkán tör elő Rómában?

Okozhatja egy sérült gázvezeték, lehet egy gázokat köpő természetes kürtő, de akár a vulkáni tevékenység aktivizálódását is jelentheti az olasz főváros mellett kialakult kráter.

A környékbelieket, de a tudósokat is igencsak aggasztja egy napokban megjelent kráter Rómában, Európa egyik legforgalmasabb repülőtere mellett. A hat méter széles és három méter mély kürtőből forró, bűzös gázok, vízgőz és iszap tör fel egy körforgalom közelében, a Fiumicino reptér kerítése mellett. Alig 900 méterre a kifutópályáktól.

A hatóságok biztonsági okból lezárták a kráter környékét, hogy megakadályozzák a vélhetően szén-dioxidból, metánból és hidrogén-szulfidból álló mérges gázkeverék belégzését. A szakértők jelenleg nem tudják, mi állhat a jelenség mögött. Egyes vélemények szerint okozhatja a föld alatt rekedt nagy mennyiségű szerves anyag rothadása, ám az Etna és a Vezúv földjén riasztó lehetőségként természetesen felmerül a vulkáni tevékenység esetleges újjáéledése is. Legalábbis erre, a kiterjedt föld alatti vulkáni tevékenységre hívta fel a The Telegraph figyelmét egy olasz szeizmológus.

Visszafogottabban fogalmaz a volcanodiscovery.com, ám a legrosszabb lehetőséget ők sem zárják ki. Még megvan a lehetősége, hogy emberi tevékenység, például egy eltört gázvezeték gerjeszti a folyamatot – ez lenne a legszerencsésebb forgatókönyv. Bár a geológusok még vizsgálódnak, a legvalószínűbb mégis az, hogy egy fumarolának nevezett jelenségről van szó.

A fumarola olyan nyílás a földkérgen, amelyen gázok, gőzök törnek a felszínre. Kis repedésekben és nagy hasadékokban is előfordulhatnak, véletlenszerű csomókban, vagy mezőszerűen és lávakifolyások vagy vastag piroklasztikus lerakódások tetején. Magyarul egy természetes eredetű, ám veszélyt nemigen jelentő nyílásról van szó.

A lap egyelőre spekulációnak nevezi, hogy a jelenség összefüggésben lehet vulkáni tevékenységgel. A legközelebbi, esetleg még aktív vulkanikus rendszer a Monti Albani, mintegy 20 kilométerre délkeletre Rómától. Utolsó ismert tevékenysége 20 ezer évvel ezelőtt zajlott, ám ez nem jelenti azt, hogy “halott” lenne.

Összefoglalva tehát nem teljesen lehetetlen, de igen valószínűtlen, hogy Róma környékén vulkáni tevékenység éledne újjá. Az igazság felderítésére további vizsgálatokra és számtalan új adatra van szükség.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik