Ken-Ámon királyi írnok káprázatos sírját tárták fel Kairótól 120 kilométerre keletre, Iszmailíja közelében – jelentette be az Egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács.
A XIX. dinasztia (Kr. e. 1315-1201) uralkodásának idejéből származó sírkamrát Tell el-Maszkuta faluban tárták fel, ahol az ókorban helyőrség működött, és ahol felszerelték és ellátták a keleti hadjáratba induló egyiptomi hadsereget.
Az agyagtéglából épített sírkamra egy kőboltozatos mennyezetű négyszögletes szobából, valamint egy mély aknából áll. Belsejében a régészek egy nagy, mészkőből faragott, feliratokkal borított szarkofágra bukkantak.A sírkamra falain olvasható feliratok felsorolják az elhunyt rangjait, valamint megemlítik feleségét, Íziszt, aki Atum héliopoliszi napisten énekesnője volt.
A káprázatos falfestményekkel díszített sírkamra falain az eltávozottak túlvilági “eligazodását” segítő Halottak Könyvéből vett jelenetek elevenednek meg. Köztük van a leghíresebb, a 125. fejezet, amely a túlvilági bíróság ítéletét mondja el a lélek felett.
A falfestmények és Ken-Ámon címei, rangjai, aki a királyi nyilvántartások felügyelője volt, arra engednek következtetni, hogy a fáraó írnoka fontos személy lehetett” – vélekedett Mohamed Abdel Makszúd.
A nekropoliszt a környékbeliek a későbbiekben is használták, a feltárások során 35 római kori temetkezést is felfedeztek.