Tech

Elképesztő bukás a Boeing űrhajós projektje

dima_zel / Getty Images
dima_zel / Getty Images

Az elmúlt években jelentős lejtmenetbe kezdett a Boeing vállalat, amelynek okait és főbb állomásait egy igen terjedelmes cikkben gyűjtöttük össze. A repülőgépeket övező botránynál azonban talán még hangosabb volt a sajtó a sok-sok éves késés után tavaly útjára indult Starliner projekt kapcsán, amelynek meghibásodása nyomán két asztronauta is a Nemzetközi Űrállomáson rekedt.

Sunita Williams és Butch Wilmore még 2024 június 5-én indult útnak a Nemzetközi Űrállomásra, ahol az eredeti tervek szerint mindössze körülbelül egy hetet töltöttek volna. A repülés során azonban héliumszivárgást észleltek űrhajójuk műszerei, így személyzet nélkül kellett visszatérnie a Földre. Williams és Wilmore a legfrissebb hírek szerint legkorábban 2025 márciusában térhet haza, 9 hónap után.

A PR-katasztrófa jelentős anyagi károkat okozott a Boeingnek.

Az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez benyújtott hivatalos jelentések szerint csak 2024-ben mintegy 523 millió dolláros költséggel járt a projekt, amelybe a kezdete óta már több mint 2 milliárd dollárt pumpált bele a repülőgépeiről ismert cég, írja a Futurism.

Októberben arról szóltak a pletykák, hogy a Boeing el akarja az űrüzletága jelentős részét. Az üzlet magába foglalná a problémás Starliner űrhajó és a Nemzetközi Űrállomást támogató műveletek átruházását, de nem tartalmazza az Artemis-programban kulcsfontosságú Space Launch Systemet (SLS) felügyelő részleget. Hogy a korai tárgyalások azóta vezettek-e valahova, egyelőre nem ismert. Elon Musk azonban korábban azt mondta, a Starliner-projekt egyébként is felesleges, mivel a NASA hamarosan deorbitálja a Nemzetközi Űrállomást.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik