Ezekre érdemes figyelni, ha távoktatásban tanul a gyerek

Minden korábbinál legyünk körültekintőbbek a neten.
Kapcsolódó cikkek

Az ország összes iskolájában múlt hétfőn digitális oktatás kezdődött. Ez azt jelenti, hogy a gyerekeknek és a tanároknak sok esetben kapkodva, pár óra alatt kell megismerkedniük rengeteg platformmal, letölteni mindeddig ismeretlen programokat, felkészülten állniuk a virtuális világ kihívásai elé. Ez sokszor nem könnyű, főleg hogy a szülők nem tudják ezekben a napokban teljes figyelmükkel a gyerekek internetes tevékenységén tartani a szemüket, hiszen esetleg maguk is ugyanezekkel a kihívásokkal küzdenek a home office munkavégzés kapcsán.

Egy hétvége alatt darabjaira szedte a központosított oktatást a koronavírus
Az iskolák hirtelen bezárása után magukra maradtak a tanárok: ahány iskola, annyi megoldással próbálkoznak. Szülőket, diákokat, pedagógusokat kérdeztünk az első tapasztalatokról, hogy kiderüljön, működőképesnek tűnik-e a távoktatás.

Egy tanároknak szóló csoportban pár napja szavazás indult arról, hogy ki milyen online eszközöket használ: pillanatok alatt 65 különböző gyűlt össze – írja közleményében az ESET biztonsági cég. Nem csoda, ha egy digitális térben eddig nem otthonosan mozgó tanár azonnal elveszettnek érzi magát látva a bőséges kínálatot. A szülő-gyerek oldalon ugyanez tapasztalható: Google Forms, Classroom, Quizlet, Redmenta, Zoom – csak kapkodják a fejüket, hogy hány platformon kell regisztrálni pár napon belül. Ráadásul nincs minden gyereknek külön számítógépe, ezért sokszor a család közös gépén, akár a szülő munkahelyi eszközén jelentkezik be az oktatási programokba. Minél több eszköz, minél több platform, annál bonyolultabb a védekezés a különböző kártevők ellen.

Érdemes még óvatosabbnak lenni

Az ESET szakemberei egy lista mentén próbálnak a szülőknek segíteni, hogy miket érdemes átnézni még a mostani felfokozott tempó esetén is ahhoz, hogy a család biztonságban legyen.

Első tanácsuk, hogy a digitális élet legyen része a mindennapok beszélgetéseinek – a most kialakult helyzetben értelmét vesztette a ’mi volt ma az edzésen és az iskolában’ kérdés, helyette tájékozódjunk arról, hogy mi történt aznap a virtuális térben. Legyenek tisztában a gyerekek a döntéseik következményeivel, illetve azzal, hogy baj esetén mindig fordulhatnak a szüleikhez. Fontos az is, hogy bármilyen oldalon történő regisztráció előtt a gyerekek egyeztessenek szüleikkel! Tudniuk kell, hogy hol milyen adatot adhatnak meg, hogy mindig a lehető legkevesebb információt adják meg és a felhasználónévből ne legyenek beazonosíthatóak. A regisztráció kapcsán beszélgessenek az adatlopásokról, az adatok értékéről, azok megóvásáról.

Forrás GettyImages

Ezekben a napokban rengeteg jelszót kell készíteni – legyünk kreatívak! A tapasztalat azt mutatja – többek közt az évi Worst Password lista is, hogy az egyszerű jelszavak komoly kockázatot jelentenek. Ha ezt még súlyosbítjuk azzal, hogy egy jelszót több helyszínen is használunk, azzal további kellemetlenségeknek tesszük ki magunkat. Jó ötlet itt is erős, hosszú és egyedi jelszót, vagy jelmondatot választani, és ezeken a helyeken is rendszeres időközönként cserélni őket, ha történik valami, ha nem. A jelszó erősségét értékelő weblapokkal tesztelhetjük is, hogy mennyi idő alatt lehetne feltörni őket, illetve az is jó gondolat, ha szimpla jelszó helyett inkább jelmondatokban gondolkodunk, és a kétfaktoros azonosítási lehetőségeket is kihasználjuk.

Azonnal változtassa meg a jelszavát, ha ezen a listán látja
Ezek voltak 2019 legrosszabb jelszavai.

A cég további lépéseket javasolja:

(Kiemelt kép: GettyImages)