Szórakozás

Valentin-nap: hagyománytól a giccses ajándékokig

Magyarországon a rendszerváltás után lett népszerű ünnep, ám az angolszász országokban már évszázadok óta megemlékeznek február 14-éről.

Az ókorból eredő ünnepet a keresztények február 14-én ünneplik, ami pontosan egy nappal az ókori Római Birodalom kedvelt Lupercalia ünnepe előtti nap. A rómaiak az ünnepet Lupercus és Faunus isteneken kívül az ókori Rómát alapító legendás testvérpár, Romulus és Remus tiszteletére tartották meg. A pogány ünnep központjában az a Lupercal nevű barlang állt, ahol a monda szerint egy farkas a városalapító két fiúcskát szoptatta.

A keresztény szokás eredete, hogy Szent Bálint, Terni (akkori nevén Interamna) püspöke a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban. Ennek a szentről elterjedt egyik történet képezte az alapját. Eszerint mielőtt keresztény hite miatt II. Claudius császár idején kivégezték, Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását. Mielőtt – a hagyomány szerint – február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A Te Bálintod.” Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.

Magyarországon az angol nyelvű elnevezés közvetlen átvétele miatt sokak számára mint Valentin-nap vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően. Ezen az ünnepen (amelynek vallási eredete az idegen elnevezés elterjedése miatt Magyarországon elhomályosult) a szerelmesek megajándékozzák szerelmüket. Ezek az ajándékok ma már igen sokfélék, hiszen a virágoktól kezdve az ékszerekig sok minden belefér ebbe a kategóriában.

A 2000-es évektől gyakori, hogy virtuálisan, vagyis interneten küldött ajándékokkal lepik meg a férfiak szívük választottját. Sajnos, ma már a giccses szívecskék, ízléstelen képeslapok is egyre nagyobb tért hódítanak, de azért van miből választani, hiszen erre az ünnepre minden szolgáltató színes kínálattal készül.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik